Hlavné mesto vyhlási mimoriadnu situáciu na Devínskej ceste
Bratislava sa rozhodla vyhlásiť v súvislosti s pádom časti svahu na Devínskej ceste mimoriadnu situáciu.
Po piatkovom zasadnutí krízového štábu oznámil primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal v súvislosti so stredajším (5. 4.) pádom časti svahu na Devínskej ceste mimoriadnu situáciu.
Podrobný prieskum
„Vyhlásenie mimoriadnej situácie umožní mestu uchádzať sa o dotácie z Environmentálneho fondu na sanačné práce,„ uviedol primátor. "V súčasnosti mesto zadalo vypracovanie inžiniersko-geologického posudku, ktorý bude súčasťou hlásenia o aktívnej svahovej deformácii pre Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR,“ dodal.
Magistrát zrealizuje i podrobný inžiniersko-geologický prieskum, ktorý by mal odpovedať na to, akým spôsobom a v akej miere je potrebné inkriminovaný úsek sanovať. „Žiadosti musíme podať do konca októbra, a veríme, že vo februári 2018, keď sa budú prostriedky z envirofondu prideľovať, budeme úspešní,“ informovala vedúca oddelenia stratégie a projektov bratislavského magistrátu Želmíra Greifová.
Podľa Jána Vlčka z Katedry inžinierskej geológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského sa náklady v tomto prípade vyšplhajú na státisíce. „Odhadujem, že to môže byť polovica sumy sa sanáciu skalného brala pri Strečne, ktorá stojí 940-tisíc eur,“ uviedol.
Stabilizovaný stav
Stav v okolí inkriminovaného úseku je podľa vyhlásení predstaviteľov magistrátu v súčasnosti zabezpečený, vyznačený a stabilizovaný. Riaditeľ bratislavského magistrátu a šéf krízového štábu Martin Maruška informoval, že zmonitorovaný je úsek v dĺžke približne 120 – 130 metrov, nielen miesto pádu skál. „V úseku bolo vyznačené dynamické dopravné značenie, premávka je vedená v jednom jazdnom pruhu,“ pripomenul. „Po vyhodnotení situácie sme usúdili, že tieto opatrenia sú dostačujúce a v tejto chvíli nie je potrebné vykonať celkovú uzáveru tejto komunikácie,“ dodal.
Ohrozené nie je ani nedeľňajšie bežecké podujatie. „Ak sa situácia dramaticky nezhorší, Národný beh Devín – Bratislava nie je ohrozený, no s usporiadateľskou službou sme prijali ďalšie opatrenia, aby nemohlo dôjsť ku kolízii bežcov so zariadeniami, ktoré kritický úsek vymedzujú a označujú,“ uviedol riaditeľ organizátora podujatia, Správy telovýchovných a rekreačných zariadení (STaRZ) Peter Vojtko.
Mesto chce do budúcnosti riešiť komplexnú sanáciu celej Devínskej cesty, aj v súvislosti s faktom, že hrozba aktívnej deformácie svahu v tejto lokalite je i naďalej reálna v dôsledku kumulatívneho pôsobenia nepriaznivých faktorov. „Táto oblasť bola 50 rokov hraničným pásmom, kde sa nerobili žiadne úpravy. Nad svahom je navyše obslužná komunikácia, po ktorej jazdili ťažké komunikácie pri výstavbe sídliska, štruktúru svahu rozrušuje voda, topiaci sa sneh i náletové dreviny, ktoré tam rastú,“ upozornil bratislavský primátor.
Sanácia Devínskej
Magistrát vníma sanáciu celej Devínskej cesty ako záležitosť nadmestského významu a chce pritom spolupracovať s envirorezortom i ďalšími štátnymi orgánmi.
Veľké kusy skál sa zrútili zo svahu nad Devínskou cestou v stredu (5. 4.). Nie je to však prvý zosuv na tejto ceste. V septembri 2014 sa zosunula zemina a blato do priestoru medzi ulicou Nad Sihoťou a Devínskou cestou. Dĺžka zosuvu bola vtedy 15 metrov. Práce na sanácii sa začali 4. apríla 2016 a ukončili ich 24. augusta toho istého roku.
Náklady dosiahli takmer 134-tisíc eur, z čoho viac ako 100-tisíc eur išlo z Environmentálneho fondu, zvyšok zaplatilo mesto zo svojho rozpočtu. V rámci sanácie sa zabezpečil zosunutý svah, opravil sa poškodený lesný chodník Nad Sihoťou, ako aj priľahlá komunikácia.
Obmedzenie na ceste
Krajský dopravný inšpektorát Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave upozorňuje na dopravné obmedzenie, s ktorým je od včerajšieho dňa (6. 4.) potrebné počítať na cestách hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy.
„Z dôvodu zosuvu skál zo svahu v bezprostrednej blízkosti Devínskej cesty, ku ktorému došlo v priebehu uplynulých dní, upozorňuje Krajský dopravný inšpektorát KR PZ v Bratislave na dopravné aktuálne obmedzenie. Premávka je z dôvodu osadenia betónových bariér pre účastníkov cestnej premávky zúžená do jedného jazdného pruhu a zároveň riadená prenosným svetelným signalizačným zariadením,“ informuje Michal Szeiff, hovorca KR PZ v Bratislave.