han Futbal

O všetkom rozhodol Vladko Weiss! Futbalisti ŠK Slovan Bratislava zvíťazili vo finále Slovenského pohára nad MŠK Žilina 2:1 po predĺžení.

Ilustračný obrázok k článku Historický MOMENT Bratislavčanov: TAKÉ niečo sa im nepodarilo 102 rokov! FOTO a VIDEO
6
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Prvýkrát v klubovej histórii sa im podarilo obhájiť domáce double, keďže počas uplynulého víkendu spečatili zisk majstrovského titulu vo Fortuna lige. Za triumf v národnom pohári zinkasovali prémiu 50-tisíc eur, Žilinčanom patrí za finálovú účasť suma 20-tisíc eur.

Víťazstvo Slovana vo finále SP znamená, že po skončení nadstavbovej časti Fortuna ligy sa uskutoční baráž o zostávajúcu tretiu miestenku v novej európskej súťaži Európskej konferenčnej lige (EKL). Šancu zabojovať o ňu budú mať tímy na 4.-7. mieste tabuľky, okrem Žiliny aj FC ViOn Zlaté Moravce, AS Trenčín a jeden z dvojice MFK Ružomberok – ŠKF Sereď.

Slovan sa v novom ročníku predstaví v 1. predkole Ligy majstrov, FC DAC 1904 Dunajská Streda a Spartak Trnava začnú svoje účinkovanie v rovnakej fáze EKL.

Finále Slovenského pohára – Slovnaft Cupu 2020/2021:

MŠK Žilina – ŠK Slovan Bratislava 1:2 pp (1:1, 1:0)

Góly: 30. Kiwior – 61. Henty, 105.+4 Weiss ml. (z 11 m). Rozhodovali: Kráľovič – Kováč, Poláček, ŽK: Ďuriš, Fazlagič, Javorček, Kurminowski – De Marco, Weiss ml., Šulla, Abena, Bajrič, ČK: 26. Minárik – 111. Weiss ml. po 2. ŽK, bez divákov.

Žilina: Belko – Anang, Minárik, Kiwior, Javorček (105.+9 Sluka) – Gono (78. Myslovič), Fazlagič, Bernát (40. Kopas) – Rusnák (78. Kaprálik), Paur (65. Kurminowski), Ďuriš (105.+9 Bičachčjan)

Slovan: Šulla – Medveděv, Abena, Božikov (105.+6 Bajrič), De Marco (78. Pauschek) – De Kamps (71. Nono), Holman (46. Strelec), Rabiu – Čavrič (78. Daniel), Henty, Ratao (46. Weiss ml.)

Oslavy hráčov Slovana s fanúšikmi, si môžete pozrieť TU.

Čo sa deje na Slovensku?

Priebeh finále

Slovan chcel zaskočiť súpera hneď po úvodnom výkope, ktorý však hlavný rozhodca Kráľovič nechal zopakovať pre predčasné vybehnutie jeho hráčov na polovicu MŠK. Žilinčania čelili v úvode stretnutia piatim rohovým kopom, „belasí“ však z týchto situácií vyťažili iba nepresné pokusy Čavriča a Rataa. Prvá strela smerujúca do priestoru brány patrila Žilinčanom. V 19. minúte našiel center Kiwiora kapitána Paura, jeho hlavičku k ľavej žrdi vyškriabal Šulla končekmi prstov do bezpečia.

Rušné dianie na Národnom futbalovom štadióne pokračovalo. V 26. minúte stiahol rozbehnutého Hentyho za dres žilinský stopér Minárik, za čo videl od rozhodcu červenú kartu, keďže slovanistický útočník by inak postupoval sám na bránu. Tento moment ale „šošonmi“ nezamával, nestiahli sa do obrannej ulity.

Naopak, v 30. minúte otvorili skóre po parádnom voleji Kiwiora spoza šestnástky – 1:0.

Slovan mohol odpovedať, hlavička Hentyho v ideálnej pozícii ale minula cieľ a so strelou Rataa si poradil Belko. Na opačnej strane nepochodil v 39. minúte v dobrej príležitosti Bernát.

Vladimír Weiss st. spravil cez polčasovú prestávku dve zmeny v zostave. Na trávnik poslal Strelca a svojho syna, aby naštartovali zaseknutý útočný motor favorita. Slovan sa usadil na polovici súpera, dvakrát sa v pokutovom území dostal do koncovky Weiss ml., ale čisté žilinské konto nezrušil.

Podarilo sa to až v 61. minúte azda najlepšiemu hráčovi Slovana Hentymu, ktorý vyskočil najvyššie na center Medveděva a umiestnenou hlavičkou nedal Belkovi šancu – 1:1.

„Belasí“ hrajúci v početnej výhode ovládli dianie na ihrisku, ale pri výstavbe útočných akcií im chýbala väčšia nápaditosť. Žilina sa ubránila a doviedla zápas do predĺženia.

Predĺženie

V ňom mal hneď na začiatku dobrú šancu Ďuriš, ktorý poriadne natiahol Šullu. Na opačnej strane mohlo zahrmieť po tom, ako Nono prihral do šestnástky Strelcovi, ale zblokovaný pokus mladého útočníka Slovana tesne minul bránu. V závere prvého predĺženia dostal Slovan možnosť kopať jedenástku po ruke Kiwiora v šestnástke, ktorého sa snažil obhodiť Henty.

Hlavný arbiter si ešte preveril situáciu cez VAR a následne cez monitor za autovou čiarou a ukázal na biely bod, z ktorého Weiss ml. poslal svoj tím do vedenia.

Brankár Belko nevystihol smer jeho strely – 1:2.

Slovan v druhom predĺžení náskok ubránil, hoci v 111. minúte zabrnkal jeho priaznivcom na nervy Weiss mll., ktorý uvidel po druhom žltom napomínaní červenú kartu. So Žilinou neprehrali „belasí“ ani piaty vzájomný súboj v tejto sezóne a v SP triumfovali jubilejný desiatykrát v jeho novodobej histórii. Obhájiť double sa predtým na slovenskej scéne podarilo iba Interu Bratislava a AS Trenčín.