Gauče, veľkoplošná obrazovka, či knižnice... Bratislavské námestie sa premenilo na obývačku
Oddych a trávenie voľného času pre všetky generácie na jednom mieste? Tak to sa veru len tak nevidí! V srdci Starého Mesta sa to však vďaka nevšednému projektu podarilo...
Na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave pribudli knižnice, gauče, ratanové sedacie súpravy, ležadlá aj tuli vaky, z ktorých môžu ľudia sledovať premietanie na veľkoplošnej obrazovke. „Námestie vynovili aj o nové trávniky, hracie prvky pre deti, hojdačky či pingpongové stoly,“ informovala hovorkyňa Starého Mesta Alexandra Obuchová.
Na veľkoplošnej obrazovke si návštevníci môžu každý štvrtok o 19:00 pozrieť v rámci projektu Viva Musica Cinema filmy, kde hudba nie je len kulisou, ale hrá hlavnú úlohu a je neoddeliteľnou súčasťou snímky. Na námestí položili 1 500 štvorcových metrov novej trávy, na ktorej sú pre deti hojdacie koníky či kolotoče.
Pingpong aj šach v centre mesta
Na štyroch hojdačkách sa môžu pohojdať aj dospelí. Pre návštevníkov pripravili tiež dva pingpongové stoly s možnosťou zapožičania rakiet. Obnovili aj šach, ktorý bude návštevníkom k dispozícii denne a nielen počas víkendov. Podľa hovorkyne plánujú obnoviť tiež Rybársku bránu a na Rybnom námestí by malo pribudnúť detské ihrisko.
„Hviezdoslavovo námestie je srdcom Starého Mesta. Stretávali sme sa však s ohlasmi, že ľudia tadiaľto iba prechádzali, nezastavili sa tu a netrávili viac času. Konkurenciou sú napríklad nákupné centrá, ktoré vyrástli v blízkosti centra. Naším cieľom bolo vrátiť život a prilákať ľudí do Starého Mesta, aby si na Hviezdoslavovom námestí oddýchli a trávili čas všetky generácie – rodiny s deťmi, mladí ľudia aj seniori,“ povedala starostka Starého Mesta Táňa Rosová o vzniku projektu Obývačka.
Knižky aj z internátu
Neoficiálny štart Obývačky bol už v apríli pri otvorení Staromestskej viechy, ktorá obnovuje tradíciu bratislavských viech. Každý týždeň tu môžu ochutnať návštevníci víno z iného slovenského vinárstva. Neďaleko Staromestskej viechy sú dve knižnice. Naplnili sa knihami od zamestnancov staromestského úradu, veľkú časť tvoria knihy zo zrušenej knižnice v internátoch v Mlynskej doline.
„Návštevníci si môžu knižku prečítať priamo na mieste, posedieť si v tuli vakoch či na gaučoch. Ak ich zaujme, môžu si knihu aj požičať, zároveň ich však prosíme, aby ju vrátili alebo priniesli inú na výmenu, aby knižnice slúžili aj iným záujemcom,“ povedala Rosová.