Ľuba Lesná Rôzne

Ftáčnik o ropovode: Pri rozhodovaní nemôžeme byť vynechaní

Poslanci mestského zastupiteľstva rokovali aj o informácii z médií, podľa ktorej sa už rozhodlo, že trasa ropovodu medzi Schwechatom a Bratislavou povedie priamo cez Petržalku. Pre náš portál primátor Milan Ftáčnik podčiarkol, že ho negatívne prekvapila.

Ilustračný obrázok k článku Ftáčnik o ropovode: Pri rozhodovaní nemôžeme byť vynechaní
Foto: Ľuba Lesná / Zdroj: Dnes24.sk

Ftáčnik sa pozastavil nad tým, že toto trasovanie podľa médií už posvätili aj odborné komisie. Zdôraznil, že dôvodom zriadenia odborných komisií bolo, aby sa vytvorila pôda na vecné odborné diskusie s ministerstvom hospodárstva o pozitívach, ale aj o rizikách, ktoré podobné riešenie prináša.

„Riziká tam nepochybne sú,“ povedal Ftáčnik pre náš portál.

Poslanci nechcú trasovanie cez Petržalku

Navyše, počas stretnutí odborných komisií mali jej členovia dostať informácie zároveň aj o tom, prečo vlastne štát toto riešenie preferuje. „Opakovane som tlmočil aj na stretnutí s pánom ministrom uznesenie, ktoré sme prijali v mestskom zastupiteľstve, kde sa jednoznačne mestské zastupiteľstvo stavia proti takémuto zámeru. Nechce, aby v obývanom území mesta išiel ropovod.“

Napriek negatívnemu stanovisku voči trasovaniu ropovodu cez Petržalku sa mesto dohodlo, že bude nominovať zástupcov, odborných zamestnancov do komisií. A že sa rokovaní bude zúčastňovať aj poslanec, ktorý by mestské zastupiteľstvo reprezentoval.

„Nechceme povedať, že sme a priori proti,“ zdôraznil Ftáčnik.

Nikto nič nevysvetlil

Mesto prijalo podľa jeho slov politické stanovisko, pretože nikto nepredložil relevantné argumenty. „Ani vo vzťahu k životnému prostrediu, ani k otázke hospodárskej potreby ropovodu, ani k dopadom na pitnú vodu. Jednoducho tie kľúčové otázky, ktoré tu opakovane zaznievali na viacerých zastupiteľstvách, sem nikto neprišiel vysvetliť.“

Treba aj koordinačnú komisiu

Znovu zdôraznil, že pred rozhodnutím o trasovaní treba v provom rade rokovať na pôde odborných komisií. Ministerstvo hospodárstva navrhlo vytvoriť štyri pracovné komisie z rôznych oblastí: životného prostredia, posúdenia vplyvu na vodu, a na územno – plánovacie otázky. „My si myslíme, že by mala pracovať aj jedna koordinačná, centrálna skupina, do ktorej chceme nominovať pána poslanca Lenča a odborných zamestnancov magistrátu.“

Uznesenie vlády samosprávu nevynechalo

A na rokovania koordinačnej komsie by sa podľa Ftáčnika mali pozývať aj aktivisti. List v tomto znení magistrát zaslal ministrovi hospodárstva. „Verím, že budeme vypočutí, a že tá vec sa bude riešiť v zmysle uznesenia vlády, ktoré hovorí, že sa bude riešiť v spolupráci so samosprávou. Čiže my z toho nemôžeme byť vynechaní,“ zdôraznil na záver Ftáčnik.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM