Rôzne Správy

FOTO: Známa automobilka oslavuje okrúhle výročie výroby v Bratislave. Čo všetko stihla za tri desaťročia?

V bratislavskom závode Volkswagen postavili aj lanovku na prevážanie vozidiel z montážnej haly na testovaciu dráhu. Je to jediná externá lanovka v automobilovom závode na svete.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Známa automobilka oslavuje okrúhle výročie výroby v Bratislave. Čo všetko stihla za tri desaťročia?
9
Galéria
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer - ČSTK

Slovenský Volkswagen si včera (12. 3. 2021) pripomenul okrúhle výročie. Od podpisu zmluvy medzi česko-slovenskou vládou, podnikom BAZ a Volkswagenom uplynulo tridsať rokov. Za tú dobu vyrobil závod šesť miliónov áut. Volkswagen Slovakia je tak najväčším a najdlhšie produkujúcim výrobcom automobilov v modernej histórii Slovenskej republiky.

Historické míľniky

Podpisom zmluvy 12. marca 1991 vzniká na území devínsko-novoveského závodu BAZ spoločnosť Volkswagen Bratislava, s. r. o.. Podiely v novej firme vlastnia Volkswagen AG (80 %) a BAZ (20 %).

Passat a Golf

Prvé „bratislavské“ Volkswageny opustili výrobnú linku 14. februára 1992. Prvé vozidlá Volkswagen Passat Variant 3. generácie mali červenú a bielu farbu. Za jeden deň sa v tom čase podarilo vyrobiť 15 vozidiel.

V januári 1994 odštartovala v Devínskej Novej Vsi výroba najúspešnejšieho modelu značky Volkswagen. VW Golf, ktorý sa tu začína vyrábať vo svojej 3. generácii, sa neskôr zaradí k najvyrábanejším modelom bratislavského závodu.

Pribudli prevodovky

K výrobe automobilov prvého veľkého zahraničného investora na Slovensku pribudla v auguste 1994 montáž prevodoviek. Produkcia začína tromi typmi prevodoviek určenými pre modely Volkswagen Golf a Volkswagen Passat.

V polovici roka 1999 odštartovala v Bratislave výroba vozidla Volkswagen Polo. Neskôr sa tento model, vyrábaný v dvoch generáciách a vo verzii Cross, stal s počtom 777-tisíc najvyrábanejším vozidlom v histórii Volkswagen Slovakia.

Výroba SUV

Výroba vozidiel SUV – Volkswagen Touareg a karosérií pre Porsche Cayenne sa začala 30. júna 2002. Kvôli tejto produkcii pribudla úplne nová montážna hala a karosáreň.

Malé Benátky

V bratislavskom závode neskôr postavili aj lanovku na prevážanie vozidiel z montážnej haly na testovaciu dráhu. Je to jediná externá lanovka v automobilovom závode na svete. Keďže vozidlá prevážajú tzv. gondoly, získala prezývku „malé Benátky“.

Seat Ibiza, Touareg a Audi Q7

Rok 2003 odštartovala v Bratislave sériová výroba SEATu Ibiza. V apríli 2005 schádza z linky 1 500 000 vozidlo bratislavského závodu Volkswagen Slovakia. Je ním Volkswagen Touareg. V tom istom roku pribudol do portfólia bratislavského závodu VW SK nový model Audi Q7.

Od marca 2008 sa v Bratislave výroba aj Škoda Octavia, čim sa portfólio závodu rozširuje už na štyri značky – Volkswagen, Audi, Porsche a Škodu.

Malé mestské vozidlá

V roku 2011 sa v Devínskej Novej Vsi začalo s výrobou malých mestských vozidiel s názvom New Small Family. O dva roky neskôr pribudlo prvé elektrické vozidlo koncernu Volkswagen vyrobené v Bratislave, v roku 2014 otvorili Nástrojárne SK v Stupave.

Rok 2017 bol významný najmä tým, že sa otvorila nová karosáreň a montážna hala Porsche, spustila sa tiež výroba novej generácie modelov Porsche Cayenne.

Významná investícia

Rok 2020 priniesol pridelenie investície v objeme 500 mil. eur. Tá umožní v roku 2023 výrobu nových generácií modelov Volkswagen Passat a ŠKODA Superb.

Zdroj: Volkswagen.sk

História bratislavského závodu Volkswagen
9
Galéria
Zdroj: TASR/Pavol Funtál

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM