Rôzne Správy

FOTO: Stovky ľudí v Bratislave vyjadrili podporu a solidaritu aktivistom Greenpeace

Podľa organizátorov zhromaždenia ide o prvý prípad v histórii Slovenskej republiky, keď budú environmentálnych aktivistov držať vo vyšetrovacej väzbe za nenásilnú akciu.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Stovky ľudí v Bratislave vyjadrili podporu a solidaritu aktivistom Greenpeace
7
Galéria
Zdroj: TASR

Niekoľko stoviek ľudí za zišlo na Námestí SNP, aby vyjadrilo svoju podporu zadržaným aktivistom z organizácie Greenpeace Slovensko. Organizátori protestov veria, že sa podarí zmeniť rozhodnutie súdu a zadržaných aktivistov prepustia.

Nenásilná akcia

„Dnes sme sa tu zišli na pokojnom zhromaždení, ktorým chceme vyjadriť solidaritu a podporu našim aktivistom a aktivistkám, ktorí boli včera obvinení z prečinu úmyselného ohrozovania a poškodzovania všeobecne prospešného zariadenia. Týmto spôsobom veríme a dúfame, že sa podarí zmeniť rozhodnutie a že aktivisti a aktivistky sa dostanú čím skôr von,“ povedala Ivana Kohutková z Greenpeace Slovensko po pondelkovom zhromaždení.

Podľa organizátorov zhromaždenia ide o prvý prípad v histórii Slovenskej republiky, keď budú environmentálnych aktivistov držať vo vyšetrovacej väzbe za nenásilnú akciu, pri ktorej nebol nik zranený a nebol poškodený majetok. Počas zhromaždenia zdôraznili, že aktivisti sa nebránia prijať dôsledky za svoj čin, organizátori však nepovažujú väzobné stíhanie za primeraný trest.

Na pódiu počas zhromaždenia vystúpili s príhovormi okrem Kohutkovej, ktorá prečítala vyjadrenie 12 zadržaných aktivistov, aj riaditeľ Amnesty International Rado Sloboda, Mikuláš Huba zo Slovenského ochranárskeho snemu, Juraj Melichar zo združenia Priatelia Zeme, brat jedného zo zadržaných Petr Kubala, vedúci Katedry environmentálnych štúdií na Masarykovej univerzite v Brne Bohuslav Binka a Juraj Rizman z Via Iuris ako bývalý aktivista.

Okrem Bratislavy sa zhromaždenia konali aj v ďalších mestách nielen na Slovensku. Na zhromaždení v Prievidzi pred okresným súdom bolo asi 50 ľudí, organizovalo ho občianske združenie Berkat. Ďalší protest bude v Prievidzi už v piatok (7. 12.) na Námestí slobody.

Protest na ťažnej veži

Okresný súd v Prievidzi v nedeľu (2. 12.) rozhodol o väzobnom stíhaní 12 aktivistov Greenpeace Slovensko v súvislosti s protestom na ťažnej veži v areáli bane v Novákoch z 28. novembra. Aktivisti čelia obvineniu z prečinu poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia formou spolupáchateľstva. Dôvodom takzvanej preventívnej väzby je podľa sudcu obava, že budú pokračovať v páchaní trestnej činnosti. Proti rozhodnutiu o väzbe podali všetci obvinení sťažnosti.

Rozhodnutie súdu odsúdili opozícia, ale aj premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) vyzval všetkých politikov v SR, aby nekomentovali rozhodnutie súdu vo veci aktivistov hnutia Greenpeace a aby ho rešpektovali. Rozhodnutie o väzobnom stíhaní aktivistov prekvapilo aj ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd).

Podľa Ministerstva životného prostredia SR vyšetrovanie aktivistov vo väzbe vytvára obraz, že medzi ekologickými aktivistami a kriminálnikmi neexistuje rozdiel. Spolu so Slovenskou inšpekciou životného prostredia tvrdia, že z hľadiska ochrany životného prostredia na Slovensku to môže predstavovať nešťastný signál.

Podpora aktivistov Greenpeace, zhromaždenie v Bratislave
7
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM