Krimi

Falošný lekár z kauzy Iris ohrozoval seniorov. Stále ho však stíhajú na slobode

Okresný súd Bratislava I stále nevytýčil nový termín pojednávania v kauze zariadenia pre seniorov Iris.

Ilustračný obrázok k článku Falošný lekár z kauzy Iris ohrozoval seniorov. Stále ho však stíhajú na slobode
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Iva Biháry je obžalovaný zo zločinu poškodzovania zdravia a aj zo zločinu ohrozovania vírusom ľudskej imunodeficiencie. Tento kuchár mal v zariadení pre seniorov Iris klientom podávať lieky! Po prieťahoch ho ešte v lete súd prepustil na slobodu.V kauze po zmene sudcu aj po vytýčení termínu procesu musí nastať dokazovanie nanovo.

Ďalšie prieťahy

„Predmetná vec mi bola pridelená v polovici roka 2020. Obžalovaný nesúhlasil so zmenou členov senátu, preto bude dokazovanie prebiehať od začiatku. V súčasnosti študujem predmetnú vec a rozsiahly spisový materiál,“ sprostredkoval odpoveď sudcu Okresného súdu Bratislava I Branislava Harabina hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Ivan Biháry je od polovice augusta 2020 stíhaný na slobode. Rozhodol o tom KS v Bratislave, ktorý skonštatoval i rozsiahle prieťahy v konaní. KS ho prepustil na slobodu bez náhrad väzby, tak ako to predtým navrhoval nižší súd. OS Bratislava I koncom júla rozhodol tak, že prepustil Ivana B. z väzby na slobodu s povinnosťami a obmedzeniami, a to pravidelne sa dostavovať k probačnému a mediačnému úradníkovi v lehote ním určenej, uložil mu zákaz vycestovať počas trvania predmetného trestného stíhania z územia SR, nariadil mu kontrolu uložených obmedzení a povinností technickými prostriedkami.

Celú kauzu skomplikovalo, že pôvodný sudca Roland Kemény je dlhodobo práceneschopný a jeho prípady sa prerozdeľovali medzi ďalších sudcov. Z dôvodu práceneschopnosti sa nekonalo v prípade viac ako pol roka.

Vyhlásenie o vine

Spoluobžalovaná Vanessa P. urobila v októbri 2019 pred samosudcom vyhlásenie o vine. Uviedla, že o podávaní liekov rozhodoval Ivan B., ktorého videla zavádzať pacientom kanylu. Taktiež, že do zariadenia vodil osoby, ktoré tam neboli zamestnané a ani hospitalizované. Priznala tiež, že v zariadení užívali drogy a konzumovali alkohol ona, Ivan B. i ďalšie osoby.

Príbuzní klientov uviedli, že si mysleli, že Ivan B. je lekár, lebo tak vystupoval a aj ho tak všetci v zariadení oslovovali. Niektorí uviedli, že ich rodinných príbuzných priväzovali, aby nechodili po zariadení, a že ich aj bili. Ivan B. mal zároveň kontaktovať osoby s cieľom sexuálneho styku za finančnú odmenu. Poškodeným mal zatajiť, že má potvrdenú infekciu vírusom HIV.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR

Najčítanejšie