Nina Táborská Rôzne

OBRAZOM: Európsky týždeň mobility odštartoval nočným behom. Bratislavou bežalo viac ako 4200 bežcov

Včera odštartovalo viac ako 4 200 bežcov na behu nočnou Bratislavou. 10-kilometrový Telekom Night run je tradičné bežecné podujatie, ktoré má v Bratislave svoje stabilné miesto. Včerajší beh zároveň odštartoval projekt ETM, ktorý dlhoročne podporuje myšlienku alternatívneho spôsobu dopravy v meste.

Ilustračný obrázok k článku OBRAZOM: Európsky týždeň mobility odštartoval nočným behom. Bratislavou bežalo viac ako 4200 bežcov
Zdroj: Dnes24.sk

Prví bežci dobehli do cieľa už po približne 30-tich minútach od štartu. Majstrami Slovenska 2015 v cestnom behu na 10 km sa stali Juraj Vitko a Zuzana Durcová. Telekom Night Run bol totiž zároveň aj národným šampionátom.

Nočného behu sa zúčasnil aj primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. „Som veľmi pyšný, že naše mesto ponúka takéto skvelé podujatia a udalosti. Cítiť z toho energiu, mladosť, nadšenie, jednoducho skvelú bratislavskú budúcnosť. Zároveň štaruje Európsky týždeň mobility a naplánované sú aj ďalšie akcie, z ktorých je nepochybne čo vyberať,“ povedal primátor.

ETM môže pokračovať

Mobility hydepark, otvorené fóra na Námestí SNP a v Starej tržnici na rôzne dopravné témy, cyklojazda Zapoj sa! do nedele bez áut, podujatie Presadni na bicykel, ktoré prinesie cyklosúboj miest Bratislavy a Banskej Bystrice, atraktívna pumptrackova dráha, či mobilné dopravné ihrisko, to je výpočet ďalších ťažiskových aktivít ETM v tomto roku. Bratislava24.sk o tom informovala hovorkyňa mesta IvanaSkokanová.

Na verejnú dopravu zameriava mesto pozornosť dňom otvorených dverí vo vozovni Dopravného podniku v Jurajovom Dvore, jazdou v historickej električke, či revitalizáciou autobusovej zastávky MHD na Hroboňovej ulici.

Každoročne ETM vrcholí dňom bez áut, v tento deň uzavrie Bratislava Námestie SNP pre užívanie výhradne pre chodcov, cyklistov a verejnú dopravu a vyzýva obyvateľov mesta, aby nechali pri cestovaní mestom auto doma.

„Návštevníci Happeningu na Námestí SNP si môžu užiť jazdu zručnosti pod dohľadom majstra sveta Filipa Polca, jazdu na ebikoch, či výstavu elektromobilov a širokú paletu aktivít v Starej tržnici,“ povedala Skokanová.

Prečítajte si tiež: Magistrát si to rozmyslel: Zmena v cestovaní zadarmo počas Európskeho týždňa mobility. Techničák vám už netreba!

Aj tento rok budú mať držitelia platných vodičských preukazov v termíne 16. – 22. septembra možnosť cestovať bezplatne v denných spojoch MHD po preukázaní vodičského preukazu. Na nočné, prímestské či prihraničné spoje si už budú musieť kúpiť cestovný lístok.

Od vzniku Európskeho týždňa mobility v roku 2002 jeho vplyv v rámci Európy a sveta neustále rastie. V roku 2014 sa do ETM zapojilo viac ako 2 000 miest zo 44 krajín. Viac ako polovica z nich zrealizovala 8 543 trvalých opatrení, ktoré sa zamerali hlavne na riadenie mobility, prístupnosť a podporu cyklistov a chodcov.

Autor foto: Marek Velček.

Telekom Night Run
31
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM