Ilustračný obrázok k článku Duša a film: V Pistoriho paláci premietnu filmy s tematikou duševných porúch
6
Galéria
Zdroj: Radoslav Števčík Facebook

Duša a film: V Pistoriho paláci premietnu filmy s tematikou duševných porúch

Besedy s filmami sa budú konať každý druhý pondelok v mesiaci v Kine Film Europe v Pistoriho paláci o 18:00 hod.

Kultúra
Kultúra

Duša a film: V Pistoriho paláci premietnu filmy s tematikou duševných porúch

Besedy s filmami sa budú konať každý druhý pondelok v mesiaci v Kine Film Europe v Pistoriho paláci o 18:00 hod.

Ilustračný obrázok k článku Duša a film: V Pistoriho paláci premietnu filmy s tematikou duševných porúch
6
Galéria
Zdroj: Radoslav Števčík Facebook

Liga za duševné zdravie sa kampaňou Vyliečme nezáujem snaží inšpirovať jednotlivcov, aby sa zaujímali o svoje duševné zdravie.

Duša a film

Jednou z aktivít kampane je aj projekt Duša a film. Liga za duševné zdravie chce v rámci neho premietať filmy, ktoré sa zaoberajú duševnými poruchami a psychickými problémami. Po každom filme bude nasledovať beseda s odborníkmi, prípadne aj s niekým, kto poruchou trpí. „Spolupracujeme so spoločnosťou Film Europe, filmy budeme premietať v ich kine v Bratislave, ale diskusie budú nahrávané a budú sa dať nájsť na internete,“ uviedol psychiater a čestný predseda Ligy za duševné zdravie Peter Breier.

Besedy s filmami sa budú konať každý druhý pondelok v mesiaci v Kine Film Europe na Štefánikovej ulici (Pistoriho palác) v Bratislave o 18:00 hod.

Prvý film sa bude premietať 8. októbra pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia, ktorým je 10. október. Jeho témou je v tomto roku Duševné zdravie detí a mládeže so zameraním na coming-out pri problémoch spojených so sexuálnou orientáciou. Premietať sa bude nový americký film Ja, Simon. Diskutovať budú PhDr. Jaromíra Jánošková a doc. PhDr.Gabriel Bianchi, CSc.

Druhá beseda bude po premietnutí filmu Tonny Erdmann 22. októbra, mimoriadne druhý raz v októbri. Diskutovať budú psychiatrička MUDr. Jana Vránová a psychológ Mgr.Matúš Bakyta. Témou diskusie bude vzťah rodičov a dospelých, prácou pohltených detí, stret odlišných životných smerovaní a vyhorenia z práce.

Psychická porucha

Ak človek prejavuje príznaky psychickej poruchy, treba o neho predovšetkým prejaviť záujem. „Je dôležité, aby sa najmä najbližší s človekom rozprávali a pýtali sa na jeho problémy,“ upozorňuje Breier.

Priblížil, aké príznaky si u týchto ľudí treba všímať. „Ľudia, ktorí začínajú mať psychické problémy, menia svoje správanie. Obyčajne sú viac uzavretí do seba, nekomunikujú s okolím, myslia si, že sú menejcenní, že nezvládajú svoju prácu,“ objasňuje odborník. Ľudia s psychickými problémami podľa neho tiež môžu mať poruchy spánku, celkovo byť viac unavení, strácať chuť do jedla.

„Na základe takéhoto správania si okolie vie všimnúť, že človek niečím trpí,“ hovorí Breier s tým, že potom je dôležité o problémoch hovoriť. „Nie veľmi asertívnym a násilným spôsobom, ale skôr sa snažiť o to, aby sa im človek s problémami zdôveril,“ vysvetlil Breier. Pripúšťa, že to nie je ľahká úloha, pretože psychické ochorenia sú téma, nad ktorou stále visí isté tabu.

Čo ďalej?

Človeka, ktorý nechce ísť k psychiatrovi, tam podľa Petra Breiera možno dostať zvyčajne len nenásilným spôsobom cez diskusie a dlhodobé rozhovory. „Ľudia majú strach zo psychiatrov a z toho, že budú označkovaní duševnou chorobou,“ povedal.

Najskôr sa podľa odborníka treba porozprávať s obvodným lekárom, či skúsiť vyhľadať nejakého psychológa. Tí využívajú pri svojej práci predovšetkým rozhovor, prípadne aj testy a dotazníky. Psychiatri, na rozdiel od psychológov, vyštudovali lekársku fakultu a môžu pacientom predpisovať aj lieky. „Často aj psychológovia vedia pomôcť a ak usúdia, že problém je závažnejší, oni môžu nasmerovať človeka k psychiatrovi,“ doplnil Breier.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín