Ľubomír Hudačko Rôzne

Dunaj sa na internete dostane bližšie k turistom: Bude ostro sledovaný, Google ho totiž zdigitalizuje!

Dunaj sa obrazom ocitne v obľúbenej službe Google Street view! Pomocou technológie sa vyhotovia 360-stupňové virtuálne projekcie svetových miest, prírodných krás alebo historických pamiatok a patrí sem aj rieka Dunaj. Dostane sa tak bližšie k turistom.

Ilustračný obrázok k článku Dunaj sa na internete dostane bližšie k turistom: Bude ostro sledovaný, Google ho totiž zdigitalizuje!
Zdroj: Webnoviny.sk

Špeciálne fotografické prístroje, pomocou ktorých Street View vyhotovuje virtuálne projekcie, umiestnia na lode na Dunaji priamo medzi turistov. Ako na tlačovej konferencii v Bratislave informoval zástupca spoločnosti Ulf Spitzer, využijú pritom technológiu Street View.

Projekcie umiestnia medzi turistov

„Chceme ísť na miesta, na ktorých ľuďom záleží a zaujímajú ich,“ povedal Spitzer. Špeciálne fotografické prístroje, pomocou ktorých vyhotovujú virtuálne projekcie, chcú v tomto prípade umiestniť na lode, ktoré po Dunaji vozia turistov. Spoločnosť podľa Spitzera plánuje postupne zdokumentovať aj úseky Dunaja v iných krajinách, až po deltu v Rumunsku.

Záujemcom z celého sveta to umožní spoznať Dunaj, ako aj krajiny cez ktoré preteká. „Možnosť plavby po Dunaji s využitím Street View prispeje jednak k rozvoju cestovného ruchu, ale takisto poskytne novú možnosť pre každého, kto by sa rád vybral na virtuálnu plavbu po Dunaji z pohodlia svojho domova,“ povedal Spitzer. Dunaj vo virtuálnej podobe by záujemcovia mali mať k dispozícii v priebehu dvoch až troch mesiacov.

Špeciálne zariadenia na fotografovanie

Spoločnosť Google využíva na projekt Street View zariadenia nazvané Trekker. Tie automaticky fotografujú niekoľkometrové úseky terénu, ktoré programátori neskôr pospájajú do 360-stupňovej virtuálnej projekcie. Záujemcovia si tak môžu prostredníctvom internetu prezrieť miesto, ktoré napríklad plánujú navštíviť.

Na Slovensku týmto spôsobom Google zdokumentoval napríklad Vysoké Tatry, Banskú Štiavnicu, Bojnický zámok, Spišský hrad či kaštieľ Betliar. Záujemcovia si tieto projekcie môžu pozrieť na stránke Maps.google.sk.

Dunaj zdokumentujú digitalizáciou: Bude tak ostro sledovaný
3
Galéria
Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM