Rôzne

Dúbravka do upratovania zapojí ľudí bez domova

Riaditeľ Depaul Slovensko Juraj Barát tvrdí, že ľudia na ulici majú iba malé šance získať zamestnanie a pri príležitostných brigádach hrozí riziko, že sa stanú obeťami ľudí, ktorí zneužívajú ich zlú situáciu.

Ilustračný obrázok k článku Dúbravka do upratovania zapojí ľudí bez domova
Zdroj: TASR

Pomáhať pri skrášľovaní životného prostredia, zbierať komunálny odpad a upratovať budú v bratislavskej Dúbravke aj ľudia bez domova. Pracovať začnú už v utorok 10. mája. Mestská časť totiž uzavrela spoluprácu s neziskovou organizáciou Depaul Slovensko. Informovala o tom hovorkyňa Dúbravky Lucia Marcinatová.

Na pracovné brigády v uliciach Dúbravky bude až do septembra pravidelne chodiť 10 až 20 ľudí bez domova. Mestská časť zabezpečí náplň práce a pre každého zapojeného klienta nocľahárne, ktorý pomáhal pri upratovaní aspoň päť hodín, gastrolístok a pitný režim. „Organizácia Depaul Slovensko urobí výber klientov, koordináciu a bude tiež dohliadať nad brigádami a aj individuálnou prácou s každým klientom,“ priblížila Marcinatová.

Čítajte tiež: Dvadsať ľudí bez domova zobralo svoj osud do vlastných rúk. Vieme robiť aj dobré veci

Potrebná práca

Mesačne by mali ľudia bez domova v Dúbravke odpracovať zhruba 400 hodín. Prácu im bude podľa aktuálnych potrieb a počasia prideľovať samospráva. Klienti nocľahárne začnú v utorok čistením obrubníkov od ulice Štepná v starej Dúbravke, smerom k Základnej a Materskej škole Pri kríži.

Za hodinu práce každého klienta dostane Depaul Slovensko štyri eurá. „Z nich má človek bez domova zabezpečené celotýždenné ubytovanie v nocľahárni, cestovné náklady, oblečenie, príspevok na stravu, sociálne poradenstvo a ďalšie výdavky potrebné na riešenie svojej situácie,“ spresnila Marcinatová.

Mizivé šance zamestnať sa

Riaditeľ Depaul Slovensko Juraj Barát tvrdí, že ľudia na ulici majú iba malé šance získať zamestnanie a pri príležitostných brigádach hrozí riziko, že sa stanú obeťami ľudí, ktorí zneužívajú ich zlú situáciu. „Preto medzi ľuďmi bez domova narastá o takéto brigády záujem a vďaka spolupráci s mestskými časťami budú môcť aj občania vidieť, že ľudia bez domova chcú pracovať a majú záujem o prostredie, v ktorom žijú,“ vysvetlil.

V Bratislave je podľa posledných odhadov neziskových organizácií zhruba 5000 ľudí bez domova. Občianski aktivisti dlhodobo upozorňujú, že ak by v hlavnom meste existovali dobre rozvinuté sociálne služby, tento problém by bol oveľa menej vypuklý. Prevažnú časť, okolo 80 percent bezdomovcov v Bratislave tvoria muži. Viac ako polovica ľudí bez domova má vek od 40 do 64 rokov.

Čítajte tiež: Len Bratislava má približne 5-tisíc ľudí bez domova. Mestu chýbajú pri riešení bezdomovectva rozvinuté sociálne služby

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM