Aktualizované Rôzne

Bratislavu zablokovali kamióny. Autodopravcovia pohrozili celospoločenským štrajkom FOTO + VIDEO

Protest v Bratislave je reakcia na zhoršujúce sa podnikateľské prostredie. Ministerstvo financií je pripravené rokovať, nad znížením dane neuvažuje.

Zdroj: Dnes24.sk

Štrajk autodopravcov v Bratislave sa začal na čerpacej stanici Slovnaft na Zlatých pieskoch o 10:00 hod. Odtiaľ sa kamióny v sprievode polície presunuli na Rožňavskú cestu ku klientskému centru na Tomášikovej, pričom zablokovali jeden jazdný pruh.

Ministerstvo dopravy štrajk považuje za neopodstatnený a politicky podfarbený.

Celospoločenský štrajk?

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) politickú motiváciu odmieta a hovorí o drasticky sa zhoršujúcom podnikateľskom prostredí autodopravcov. Naznačila možnosť celospoločenského štrajku, ak nebudú splnené ich požiadavky.

Od predstaviteľov štátu očakáva 50 % zníženie cestnej dane a pozastavenie výberu mýta do určenia nového správcu mýta. Tiež chce, aby sa takto vybrané peniaze vracali späť do dopravnej infraštruktúry na jej zlepšenie.

„Chceme dôstojne žiť na Slovensku a nie utekať pred biedou do zahraničia. Keď sa neudejú naše požiadavky, tak sme ochotní vyhlásiť celospoločenský štrajk. Vyzývame všetkých občanov tejto krajiny, aby sa k nám pripojili,“ vyhlásil Stanislav Skala z UNAS.

Otvorené dvere

Od predstaviteľov štátu UNAS očakáva 50 % zníženie cestnej dane a pozastavenie výberu mýta do určenia nového správcu mýta.

Štátna tajomníčka Ministerstva financií Dana Meager je pripravená sa so zástupcami autodopravcov stretnúť v stredu (8. 1.).

„MF SR s autodopravcami opakovane rokovalo a dvere na ministerstve financií majú otvorené,“ poznamenala riaditeľka tlačového odboru rezortu financií Alexandra Gogová. Požadované zníženie dane o 50 % by znamenalo výpadok príjmov štátneho rozpočtu v sume asi 35 miliónov eur.

„Zákon o štátnom rozpočte na rok 2020 je už schválený a akýkoľvek výpadok na strane príjmov by si vyžadoval opatrenie, ktoré by tieto chýbajúce peniaze v rozpočte nahradilo,“ zdôraznila.

Nečakajte zníženie

Prípadný výpadok zo zníženia dane z motorových vozidiel by musel byť kompenzovaný zvýšením tejto dane pre ostatných motoristov.

Gogová vyčíslila, že celkový výnos daní a poplatkov z dopravy na Slovensku je 2,3 % HDP. To je rovnaká úroveň ako priemer Európskej únie.

„V tejto chvíli preto ministerstvo nad znížením dane neuvažuje,“ dodala.

„Protesty majú politický podtext, keďže dopravcovia otvorili túto tému tri mesiace pred voľbami a dovtedy nemali ambíciu o mýtnom systéme diskutovať. Vyzývame ich preto, aby neznepríjemňovali život tisícom vodičov, ktorí dochádzajú do práce,“ dodala hovorkyňa ministerstva Karolína Ducká.

Dlhodobé neriešenie problémov

Združenie cestných dopravcov SR Česmad Slovakia považuje štrajk za opodstatnený, uprednostňuje však rokovanie s premiérom Petrom Pellegrinim a ministrom financií Ladislavom Kamenickým (obaja Smer-SD).

„Neodsudzujeme avizovaný protest dopravcov a považujeme ho za opodstatnený,“ poznamenala hovorkyňa združenia Martina Baumann.

Podľa združenia je tento sektor dlhodobo vo výrazne negatívnej konkurenčnej pozícii voči okolitým krajinám.

„Česmad Slovakia vyzýva premiéra s ministrom financií na okamžité riešenie kritickej situácie v sektore cestnej dopravy, ktorý zamestnáva takmer 60-tisíc zamestnancov a vytvára 4,8 % HDP krajiny. Osobitne ide o daň z motorových vozidiel, mýtny systém a daňovo-odvodové zaťaženie práce na Slovensku,“ priblížila Baumann.

Razantnejšie riešenia

Ak zlyhajú pripravované rokovania, Česmad nevylučuje razantnejšie celoslovenské akcie. Vďaka členskej základni združenia, ktorá má viac ako 1000 dopravcov s približne 15-tisíc kamiónmi, by takéto akcie podľa hovorkyne skutočne ochromili dopravu na slovenských cestách.

Zdroj: Dnes24.sk
Štrajk Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) v Bratislave
16
Galéria

Chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia? Sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: Bratislava.dnes24.sk/TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie