Správy Samospráva

Dom hrôzy na frekventovanej ulici v Bratislave: Ohrozuje životy okoloidúcich!

Prípadom schátraného domu sa už zaoberá polícia.

Ilustračný obrázok k článku Dom hrôzy na frekventovanej ulici v Bratislave: Ohrozuje životy okoloidúcich!
Zdroj: facebook.com/Martin Chren - starosta Ružinova

Ružinov podal trestné oznámenie pre trestný čin všeobecného ohrozenia v prípade „domu hrôzy“ na Záhradníckej ulici. Schátraná budova sa nachádza blízko Trhoviska Miletičova, je dlhodobo v zlom stave a opadávajúca omietka ohrozuje okoloidúcich. Prípad už rieši policajný vyšetrovateľ. Mestská časť sa zároveň obrátila aj na exekútorský úrad.

Nezáujem majiteľa

„Ružinov už v minulosti viackrát vyzval majiteľa na nápravu, ale ten ani nepreberal poštu. Preto sme sa rozhodli viacej nečakať a podali sme trestné oznámenie pre trestný čin všeobecného ohrozenia,“ uviedol pre TASR starosta Ružinova Martin Chren, ktorý na sociálnej sieti zverejnil video zachytávajúce padajúcu omietku z domu na zastávku MHD.

Mestská časť sa okrem toho obrátila aj na exekútorský úrad so žiadosťou o nútený výkon nápravy. "Čiže, ak to majiteľ sám neopraví, tak exekútor má právo vymáhať to od neho, respektíve opraviť to, a potom od neho vymáhať náklady,“ priblížil Chren. Verí, že po týchto krokoch majiteľ tomu nápravu vykoná.

Reštituovaný dom

Podľa starostu je tento dom typickým prípadom problémových reštituovaných domov s nájomníkmi. Reštituenti získali domy, v ktorých ale bývajú nájomníci za štátom regulované, takmer symbolické, nájomné. Mesto má povinnosť poskytnúť im náhradné byty, ktoré ale nemá, hoci štát na ich výstavbu čiastočne prispieva. Majitelia domov teda z nízkeho nájomného peniaze na ich opravu nemajú. Nájomníci zasa bývajú lacno, ale podľa starostu v strašných podmienkach, pričom takéto domy často ohrozujú aj druhých.

„Ani tento fakt, že ide o reštituovaný dom s nájomníkmi s regulovaným nájomným, však majiteľa nezbavuje zodpovednosti za ohrozenie života a zdravia okoloidúcich,“ píše Chren na sociálnej sieti. Poukazuje tiež na to, že rozdiel medzi regulovaným a trhovým nájomným mu dopláca mesto, čiže príjem z neho stále má.

Stalo sa v Bratislave

Možno ste si niekedy všimli “dom hrôzy” na Záhradníckej 50 - hneď za zastávkou, len pár krokov od legendárneho Trhovisko...

Posted by Martin Chren - starosta Ružinova on Thursday, May 20, 2021
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM