Tlačové správy

Dom Albrechtovcov je opäť bližšie k obnove – verejnosť môže ešte dnes hlasovať za zisk grantu

Aj tento rok sa môže každý zapojiť do verejného hlasovania Nadácie VÚB za záchranu jednej z deviatich pamiatok kultúrneho dedičstva, na ktorých sa podpísal ničivý zub času, prírodný živel či dlhoročný nezáujem.

Ilustračný obrázok k článku Dom Albrechtovcov je opäť bližšie k obnove – verejnosť môže ešte dnes hlasovať za zisk grantu
Zdroj: Nadacia VUB

Medzi pamiatky, uchádzajúce sa o hlasy svojich priaznivcov, patrí aj historický Dom Albrechtovcov na Kapitulskej ulici v Bratislave.

Deje sa tak vďaka súťaži Poklady Slovenska, ktorá sa už 14 rokov stará o osvetu a obnovu schátraných historických objektov a umeleckých diel na Slovensku. Zostavu tohtoročných deviatich finalistov vybrala odborná komisia z viac ako 400 nominácií verejnosti doručených naprieč celým Slovenskom. Víťaznú pamiatku, o ktorej rozhodne verejnosť v hlasovaní, pomôže zrekonštruovať Nadácia VÚB grantom vo výške 30-tisíc eur. Bezplatné hlasovanie prebieha do polnoci 15. júna 2023 cez webovú stránku súťaže.

Dokončenie rekonštrukcie koncertnej siene v Dome Albrechtovcov

Alexander a Ján Albrechtovci boli prešporskí hudobníci a organizátori kultúrneho života. Ich rodiny spoluvytvárali bohatý duchovný život Bratislavy v pohnutých časoch 20. storočia. Dom Albrechtovcov s neopakovateľnou atmosférou na Kapitulskej ulici bol centrom umeleckého a ľudského dozrievania desiatok hudobníkov a ich domácnosť bola obľúbeným miestom stretávania sa bratislavskej inteligencie a umelcov.

V súčasnosti objekt spravuje OZ Albrecht Forum s cieľom vytvoriť tu kultúrne centrum pre klasickú hudbu, literatúru, výtvarné umenie a divadlo, a nezabudnúť pritom ani na Albrechtovcov a ich prínos pre rozvoj našej kultúry. Podporovatelia a dobrovoľníci venujú na obnovu finančné prostriedky, dobrovoľnícky sa zapájajú do prác na obnove a organizujú koncerty, výťažok ktorých ide na rekonštrukciu. Miestne OZ prihlásilo projekt dokončenia rekonštrukcie koncertnej siene aj do aktuálneho ročníka súťaže Poklady Slovenska a odborná komisia posunula tento objekt do finále.

Miestne OZ prihlásilo projekt dokončenia rekonštrukcie koncertnej siene do aktuálneho ročníka súťaže Poklady Slovenska. / Zdroj: Nadacia VUB

Prehľad ďalších pamiatok v hlasovaní

O grant od Nadácie VÚB na obnovu či reštaurovanie aktuálne súťaží aj ďalších osem pamiatok:

  • knižnica komu­nitného centra Eleuzína, ktorá sa nachádza v požiarom zničenom renesančnom dome v Banskej Štiavnici
  • neskorobarokový a rokokový ikonostas z gréckokatolíckeho chrámu sv. Paraskievy vo Svidníku
  • mauzóleum továrnika Jozefa Schreibera zo začiatku 19. storočia v historickom parku v Lednických Rovniach
  • kaplnka Piety na kalvárii z roku 1867, ktorá sa nachádza v areáli františkánskeho kláštora v obci Báč na Žitnom ostrove
  • okenné vitráže v štýle Art Deco, ktoré sú súčasťou kupoly neologickej synagógy zo začiatku 20. storočia v Trenčíne
  • barokové nástenné maľby v štukových rámoch v Kostole Narodenia Panny Márie v Novom Meste nad Váhom
  • novogotická kaplnka rodiny Medňanských v Bohuniciach pri Ilave z roku 1866
  • gotické fresky z prelomu 14. a 15. storočia v rímskokatolíckom kostole sv. Juraja v obci Stará Halič pri Lučenci

Za pamiatku, ktorá si podľa vás najviac zaslúži financie na obnovu, môžete zahlasovať do 15. júna 2023 cez stránku www.nadaciavub.sk/poklady.

O grant od Nadácie VÚB na obnovu či reštaurovanie súťaží aj ďalších osem pamiatok. / Zdroj: Nadacia VUB

Obnovili v minulosti

Nadácia VÚB pomohla počas minulých ročníkov cez hlasovaciu súťaž Poklady Slovenska obnoviť napríklad vitráže v Spišskej Kapitule, renesančnú zvo­nicu v podtatran­skej obci Vrbov, dielo Majstra Pavla z Levoče, Leopoldovu bránu v Komárne, barokový organ v Španej Doline, vzácne stredoveké fresky na hrade Uhrovec či unikátnu technickú pamiatku v Kolárove – jediný plávajúci vodný mlyn svojho druhu na Slovensku.

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: VÚB
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM