Ľuba Lesná Krimi

Do výzbroje policajtov možno pribudne elektrická zbraň: Taser

Súčasťou výzbroje slovenských policajtov možno bude nová nesmrtiaca zbraň. Ide o dištančný elektrický paralyzér alebo taser, teda akúsi elektrickú pištoľ. Marianna Paulíková z Prezídiu Policajného zboru potvrdila, že polícia sa zaoberá možnosťou zaviesť taser do vvýzbroje a má o to záujem.

Ilustračný obrázok k článku Do výzbroje policajtov možno pribudne elektrická zbraň: Taser
Zdroj: TASR

Nešpecifikovala však, ktoré policajné útvary by tasermi mohli byť vyzbrojené.

„V súčasnosti sa snažíme špecifikovať a obstarať viacero druhov nesmrtiacich zbraní, nielen elektrických, ale aj úderových, paralytických a podobne,“ povedala Paulíková.

Aká je to zbraň

Taser je zbraň vybavená dvojicou elektród, ktoré sa po vystrelení zapichnú do tela alebo oblečenia protivníka, pričom so zbraňou zostanú spojené tenkými vodičmi. Princíp je založený na elektrickom prúde, ktorý spôsobí prerušenie nervových signálov medzi mozgom a svalmi. Zasiahnutý stratí kontrolu nad svojimi svalmi, zostane však pri vedomí.

Vyzbrojeniu slovenských policajtov tasermi sa v tomto roku venoval aj časopis Policajná teória a prax v článku, v ktorom poukázal na to, že v roku 2008 bolo zaznamenaných 34 prípadov útoku na verejného činiteľa, pričom v 23 prípadoch boli zranení policajti (páchatelia boli zranení v piatich prípadoch, z toho jeden havaroval).

Autorka článku tvrdí, že použitie taserov na Slovensku by ochránilo nielen policajtov, ale zachránilo by aj životy agresorov a útočníkov, proti ktorým by nebolo nutné použiť zbraň.

Tasery už spôsobili aj smrť

Tasery používajú ozbrojené zbory vo viacerých štátoch. Ich použitie sa však v niektorých prípadoch skončilo smrťou páchateľa. Jedným z najznámejších je smrť Poliaka Roberta Dziekanského, ktorý v októbri 2007 dostal letisku vo Vancouveri päť dávok z taseru.

Polícia vtedy uviedla, že ho použila po tom, ako sa Dziekanski začal správať zvláštne a nepokojne. Dziekanski nehovoril po anglicky a na letisku čakal desať hodín na matku, ktorá ho mala vyzdvihnúť. Príčina jeho smrti podľa tamojšej prokuratúry nebola priamym dôsledkom použitia taseru. Pri pitve sa zistili stopy po chronickom alkoholizme. Príčinou smrti bola zástava srdca.

Jeden z veliteľov kanadskej jazdnej polície v apríli 2010 vyjadril poľutovanie matke zosnulého Zofii Cisowskej a dodal, že ospravedlnenie neznamená priznanie sa k zabitiu jej syna, ale súhlas s tým, že postup policajtov prispel k jeho úmrtiu.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM