Nina Táborská Rôzne

Detailnejšie sledovanie balíkov, väčšia bezpečnosť: Pošta spustila v Bratislave najmodernejšiu balíkovú triediacu linku

Slovenská pošta dnes spustila do prevádzky doposiaľ najväčšiu plne automatizovanú balíkovú triediacu linku na Slovensku. Zariadenie v Bratislave nahradí 20 rokov starú technológiu, je výkonnejšie i úspornejšie. Pošta tak chce posilňovať svoje postavenie na perspektívnom balíkovom trhu.

Ilustračný obrázok k článku Detailnejšie sledovanie balíkov, väčšia bezpečnosť: Pošta spustila v Bratislave najmodernejšiu balíkovú triediacu linku
Zdroj: TASR

„Táto linka je najmodernejšia na Slovensku. Keď porovnáme rýchlosť triedenia, je takmer desaťnásobne vyššia, ako bola predchádzajúca. Ak porovnáme kvalitu triedenia, dosahuje triediteľnosť viac ako 99 percent a je viac ako šesťnásobne úspornejšia ako predchádzajúca,“ opísal generálny riaditeľ SP Tomáš Drucker.

Linka s dráhou 142 metrov dokáže spracovať až 8500 balíkov za hodinu. Každý balík je presne vytriedený za 24 až 28 sekúnd.

Pôvodná zastaraná triediaca linka z roku 1994 dokázala reálne spracovať menej ako 1000 balíkov za hodinu s úspešnosťou vytriedenia nižšou ako 30 percent.

Medzinárodné výmenné stredisko

Bratislavská linka je zároveň medzinárodným výmenným strediskom a v špičkách podľa Druckera cez poštu prejde 40-tisíc balíkov denne. „My máme ambíciu, aby toto číslo aj v dôsledku spolupráce s Čínou rástlo. Treba nastaviť kapacitu aj na najťažšie obdobia, to sú vianočné sviatky, kedy tých balíkov prichádza aj 60-tisíc za deň,“ uviedol.

Zámerom pošty je, aby zákazník mohol sledovať cestu svojho balíka detailnejšie ako dnes a sľubuje si od toho aj vyššiu bezpečnosť a ochranu tovarov.

Spustenie novej linky si prišiel osobne pozrieť aj minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek. „Som rád, že sa to úspešne zavŕšilo a linka je plne funkčná. V poslednej dobe internet vytláča listové zásielky zo svetla a do novej doby prichádza balík ako veľmi dôležitý inštrument najmä pre realizovanie nákupov cez internet. Je dôležité, aby pošta, keď chce v budúcnosti úspešne fungovať, bola na toto pripravená,“ zdôraznil minister.

Zariadenia na triedenie balíkov má pošta aj v Žiline a Košiciach. Tento rok plánuje vymeniť technológiu ešte v metropole východného Slovenska, ktorá je až z roku 1974.

Zatiaľ čo nové bratislavské triediace stredisko ju vyšlo na 4 milióny eur, menšia linka v Košiciach stojí približne 2,5 milióna eur. Podľa Druckera ide o najväčšie, no zároveň najnevyhnutnejšie investície pošty.

„Tým zavŕšime to, o čo sa snažíme, aby sme zmodernizovali Slovenskú poštu a pripravili ju na obdobie internetu, nákupov cez elektronické obchody a doručovanie zákazníkom,“ uzavrel riaditeľ SP.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM