Ľubomír Hudačko Správy

Definitíva stále nepadla: Lekárske odborové združenie sa s detskou nemocnicou v Bratislave opäť nedohodlo

Niektorí lekári majú podľa predsedu Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského deväť služieb mesačne. Uviedol preto, že sú na hrane. Lekári sa teda s vedením bratislavskej Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou na svojich požiadavkách stále nedohodli.

Ilustračný obrázok k článku Definitíva stále nepadla: Lekárske odborové združenie sa s detskou nemocnicou v Bratislave opäť nedohodlo
Zdroj: TASR

Vedenie najväčšej detskej nemocnice na Slovensku ubezpečuje, že na všetkých pracoviskách je poskytovaná zdravotná starostlivosť v plnom rozsahu. Na Detskej klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny (DKAIM) však slúžia aj lekári, ktorí tam nepracujú.

Nejde o žiadne peniaze navyše

„Neviem, či je to zabezpečené. Aj na rokovaní odznelo, že je to výnimočný rozpis, bol trikrát menený,“ povedal Visolajský. Zo štyridsiatichôsmich lekárov DKAIM ôsmi nepodpísali súhlas so slúžením nadlimitov, kým nemocnica neupraví ich zmluvy podľa prísľubu ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej. Ten podľa Visolajského spočíva v zakotvení ďalšej etapy zvýšenia platov od januára 2015 v pracovných zmluvách. „Pre mňa z nepochopiteľných príčin pán riaditeľ odmieta to, čo na jeseň ministerka sľúbila. Nejde pritom o žiadne peniaze navyše,“ povedal Visolajský.

„Vedenie nemocnice, vedenie DKAIM a rovnako predstavitelia odborovej organizácie Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb pri DFNsP Bratislava považujú túto požiadavku za neopodstatnenú,“ povedala hovorkyňa nemocnice Dana Kamenická. Vedenie nemocnice podľa nej vždy zamestnancom garantovalo mzdy v súlade so zákonom, neraz dokonca nad rámec platnej legislatívy.

Odmietajú požiadavky bez diskusie

„Lekári DFNsP Bratislava majú garantovanú nielen minimálnu výšku základnej mzdy stanovenú zákonom, ale nad rámec zákona aj ďalšie navýšenie zohľadňujúce počet rokov odbornej praxe lekára. Rovnako pri úprave platov lekárov v januári 2014 boli zohľadnené koeficienty priemernej mzdy v národnom hospodárstve,“ dodala hovorkyňa. Lekári tiež od nemocnice žiadajú spravodlivé rozdeľovanie služieb. Vedenie však uvádza, že služby sú založené na princípe dobrovoľnosti. „To znamená, lekári sa do služieb zapisujú sami podľa svojho uváženia a v súlade s ustanoveniami Zákonníka práce,“ doplnila Kamenická.

Riaditeľ nemocnice Ladislav Kužela vyhlásil, že vedenie odmieta nekompromisné presadzovanie požiadaviek lekárov bez predchádzajúcej vzájomnej diskusie. Naopak, Visolajskému sa nepáči komunikácia riaditeľa s personálom. Tvrdí, že po rokovaní Kužela jednému z lekárov povedal, že má napomenutie riaditeľa, po ktorom môže nasledovať prepustenie. Dôvodom má byť údajne porušenie pracovnej disciplíny. Visolajský sa však domnieva, že išlo o zámienky.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM