Tlačové správy

Ďalšie nelegálne automaty v Bratislave - pred tvrdým zákazom varuje aj Úrad pre reguláciu hazardných hier

Minulý týždeň v Bratislave prebehla ďalšia razia v réžii Úradu pre reguláciu hazardných hier. Nelegálne zariadenia sa našli v jednej z bývalých herní aj v pohostinstve.

Ilustračný obrázok k článku Ďalšie nelegálne automaty v Bratislave - pred tvrdým zákazom varuje aj Úrad pre reguláciu hazardných hier
Zdroj: Pexels.com

Automaty aj obrázková zábava

Pracovníci Úradu pre reguláciu hazardných hier zaistili celkovo 11 kusov nelegálne prevádzkovaných technických zariadení, z toho 10 kusov automatov a 1 kus technického zariadenia typu FUN PIX (obrázková zábava). Automaty boli ovládané prostredníctvom dotykovej obrazovky, do ktorej hráči získali prístup po prihlásení sa na osobitnú webstránku, pričom obsluhujúci personál spravoval tieto technické zariadenia cez aplikáciu v mobilnom telefóne alebo tablete.

Hlavné mesto s hazardom, ale bez legálnych herní

Bratislavský magistrát už dlhodobo bojuje proti hazardu. Prijatím všeobecne záväzného nariadenia dávnejšie schválil úplný zákaz herní a kasín na svojom území a v hlavnom meste tak momentálne zostáva len jediné legálne prevádzkované kasíno, ktorému skončí platnosť vydanej licencie v októbri tohto roka.

Nástrahy tvrdého zákazu

Pred úplným zákazom však pravidelne upozorňuje aj Úrad pre reguláciu hazardných hier, ktorý varuje, že absolútny zákaz legálneho hazardu začína výrazne stimulovať a podporovať nárast nelegálnych prevádzok. „V Bra­tislave evidujeme už viacero prípadov, kde úrad musel zasiahnuť z dôvodu prevádzkovania hazardných hier bez licencie. V prípade takého rozsiahleho priestoru, ako je územie hlavného mesta, sú tendencie prevádzkovať nelegálne prevádzky hazardných hier, bohužiaľ, očakávateľné aj v budúcnosti,“ u­viedol Martin Bohoš, generálny riaditeľ Úradu pre reguláciu hazardných hier. S jeho slovami súhlasí aj Asociácia zábavy a hier, ktorá združuje prevádzkovateľov kamenných herní. 

Problémy majú aj ďalšie mestá

„Negatívny dopad ubúdajúcich legálnych prevádzok sa v praxi odzrkadľuje už dnes,“ hovorí Dominika Hlobenová, hovorkyňa Asociácie zábavy a hier. Podľa jej slov je zákaz kamenných herní živnou pôdou pre nelegálne prevádzky. Ako odstrašujúci príklad uvádza mesto Nitra, ktoré sa tiež potýka s ilegálnymi prevádzkami práve kvôli tvrdej regulácii. V septembri minulého roka sa k Nitre pridala aj Banská Bystrica, kde Úrad pre reguláciu hazardných hier zaistil dvanásť nelegálne prevádzkovaných automatov a dva pokrové stoly, umiestnené v nelegálnej herni a prevádzkované bez udelenej platnej licencie. Platnosť licencie poslednej z legálnych prevádzok v Banskej Bystrici pritom skončila len v auguste.

Nízka ochrana zraniteľných aj daňové úniky

„Nelegálny hazard pritom so sebou prináša ďalšie problémy a negatívne javy ako je neplatenie daní a odvodov, nelegálne zamestnávanie, umožnenie prístupu k hazardným hrám maloletým osobám a osobám zapísaným v Registri vylúčených osôb, pranie špinavých peňazí a ďalšie formy ekonomickej, ale aj napríklad drogovej trestnej činnosti,“ kon­štatuje Martin Bohoš. A práve znížená ochrana zraniteľných skupín môže byť v rámci úplného zákazu kontraproduktívna. „Samotné samosprávy prohibíciou vytvárajú kriminálne a nebezpečné prostredie a ospravedlňujú to akousi vymyslenou ochranou hráčov. Opak je pravdou a je smutné, že varovania odborníkov, že reštrikcie nie sú vhodným riešením, musí vždy potvrdiť až realita takýchto zákazov,“ hovorí Dominika Hlobenová. „Legálne prevádzky predsa podliehajú tým najprísnejším podmienkam a ochrane hráčov,“ pokračuje hovorkyňa Asociácie zábavy a hier a pripomína Register vylúčených osôb, vďaka ktorému sa do legálne prevádzkovanej herne okrem patologických hráčov nedostanú napríklad ani poberatelia sociálnych dávok.

Kľúčom je prísna, ale účinná regulácia

Odborníci z Úradu pre reguláciu hazardných hier sa tak zhodne vyjadrujú, že úplný zákaz hazardu nie je dobrým riešením. „Doterajšia prax na Slovensku aj v zahraničí potvrdzuje, že najefektívnejšou cestou je vyvážená regulácia hazardu. Riešením je nastolenie konštruktívneho dialógu medzi Úradom pre reguláciu hazardných hier a samosprávami s cieľom nastaviť také pravidlá, ktoré zabránia šíreniu nelegálnych prevádzok a poskytnú ochranu najzraniteľnejším skupinám obyvateľstva,“ uvádza Úrad pre reguláciu hazardných hier.

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: AZAH
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM