Ilustračný obrázok k článku Ďalší developerský projekt získal zelenú. Hrozí kolaps dopravy, varuje starostka
2
Galéria

Ďalší developerský projekt získal zelenú. Hrozí kolaps dopravy, varuje starostka

V Bratislave je už tak plno, že v takmer každej mestskej časti sa nové developerské projekty stretnú s nevôľou časti obyvateľstva.

Eva Sládková Správy Samospráva
Eva Sládková Správy Samospráva

Ďalší developerský projekt získal zelenú. Hrozí kolaps dopravy, varuje starostka

V Bratislave je už tak plno, že v takmer každej mestskej časti sa nové developerské projekty stretnú s nevôľou časti obyvateľstva.

Ilustračný obrázok k článku Ďalší developerský projekt získal zelenú. Hrozí kolaps dopravy, varuje starostka
2
Galéria

Inak to nie je ani s Karlovou Vsou, ktorá je síce považovaná za dobré miesto pre život, no Dlhé diely sú už teraz priveľmi zahustené. A práve tam má vyrásť nový projekt Bytový dom nad Sihoťou. Aktuálne získal kladné záväzné stanovisko mesta, čo hneď niektorých obyvateľov mestskej časti rozhorčilo.

Regulácia

Na sociálnej sieti rozpútal diskusiu k tejto výstavbe Boris Krivoduský. Snažili sme sa s ním spojiť a osobne stretnúť, no nereagoval. Každopádne kritizoval starostku Karlovej Vsi Danu Čahojovú.

„Pani Čahojová každý rok v januári dáva poslancom predložiť odklad schválenia týchto územných plánov zón. Takýmto postupom odkladá reguláciu výstavby už od svojho nástupu v roku 2014. Zatiaľ, čo nemáme schválené územné plány zón, veselo si u nás robia developeri, čo chcú. Vnímate ten rozdiel medzi predvolebnou kampaňou pani starostky a realitou?“ pýta sa.

Zisťovali sme, ako to teda je. Najskôr sme sa spýtali na spomínaný bytový dom. Ten sa má postaviť v lokalite, kde Územný plán mesta Bratislavy ráta s výstavbou. Je teda ťažké zakázať tam stavať, no aktuálny projekt má podľa karloveskej samosprávy niekoľko nedoriešených bo­dov.

„Predmetný projekt je podľa nás problematický najmä z hľadiska dopravnej obsluhy navrhnutých bytových domov. V návrhu absentuje chodník pre peších pozdĺž komunikácie na Matejkovej ulici, návrh uvažuje s vjazdom do podzemných garáží bez vytvorenia odbočovacieho pruhu a výjazd z podzemných garáží nie je vybavený návrhom pripojovacieho pruhu ku komunikácii. Navrhnuté riešenie predstavuje zdroj kolíznych až havarijných dopravných situácií na Matejkovej ulici,“ povedal pre Bratislava24 hovorca Karlovej Vsi Branislav Heldes.

Plány zón

Ako dodal hovorca Karlovej Vsi, mestská časť požiadala mesto, aby rozvoj územia, v ktorom sa tento projekt nachádza, mohla riešiť v Územnom pláne zóny Jamnického-Nad Sihoťou. Proces regulácie výstavby totiž nie je jednoduchý. Mesto Bratislava už dlho hovorí o tom, že chce zmeniť Územný plán mesta, no stále sa tak nestalo. Ak je v ňom územie zadefinované ako rozvojové, stavebný úrad musí developerovi, ktorý splní podmienky, projekt odsúhlasiť. Čiastočne môže územie regulovať aj mestská časť a to vlastnými územnými plánmi zón.

„Je zaujímavé, že vždy pred voľbami, keď je potrebné získať hlasy voličov, sa pani starostka tvári ako bojovníčka proti developerom a po voľbách len udržiava neregulovaný stav, ktorý developerom vyhovuje,“ kritizuje Boris Krivosudský Danu Čahojovú.

Hovorca starostky však jeho slová vyvracia. Na aktuálnu výstavbu na Sihoti bude mať podľa neho mestská časť páky až po schválení zmien v Územnom pláne mesta Bratislavy.

„Tento zámer bol zaradený do aktuálneho návrhu zmien a doplnkov územného plánu Bratislavy, prerokovanie ktorého bolo začaté 10. 11. 2020,“ dodal Branislav Heldes.

Karlova Ves aktuálne pripravuje územné plány zón v štyroch lokalitách a to v Líščom údolí, Karloveskej zátoke, na Dlhých dieloch 4 a 5 a na Dlhých dieloch 6. Po schválení mestských zmien a doplnkov v územnom pláne mesta sa chystá na ďalších 7 lokalít.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín