Rôzne

Dá sa žiť bez odpadu, chodiť v dobe áut do práce na bicykli, nebyť si cudzí?

Zmena musí začať u každého individuálne, ale pokiaľ nie je znásobená silou skupiny, jej dopad je malý.

Ilustračný obrázok k článku Dá sa žiť bez odpadu, chodiť v dobe áut do práce na bicykli, nebyť si cudzí?
4
Galéria

Ako sa dá žiť bez odpadu, chodiť v dobe áut do práce na bicykli, nebyť si cudzí či prečo sa zamýšľať, čo si dávame na tanier. Aj o tom sa bude každý utorok diskutovať v bratislavskom Komunitnom centre Bystro. Cieľom debát je uvedomiť si, že veci sa dajú robiť aj inak.

Zmena

„Chceli sme vytvoriť priestor, v ktorom môže každý o týchto témach nielen diskutovať, ale aj s nimi kreatívne pracovať. Priestor, kde nebude v centre len odborník, ktorý bude prednášať o tom, čo treba robiť, ale aj človek, ktorý týmto spôsobom žije,“ vysvetľuje Nicolas Giroux, spoluzakladateľ komunitného centra. Podotýka, že zmena musí začať u každého individuálne, ale pokiaľ nie je znásobená silou skupiny, jej dopad je malý.

Aj preto sa v Bystre rozhodli zorganizovať sériu workshopov. Zajtra sa bude hovoriť o doprave na bicykli v dobe áut. Vedeli ste, že podľa minuloročných štatistík sme strávili v Bratislave v kolónach 5 dní?

Program začne o 18:00 hod. s Tomášom Peciarom z Cyklokoalície a budeme sa baviť aj o tom, ako možno spraviť naše mesto omnoho cyklodostupnejšie! O 20:00 hod. bude premietanie filmu Bicykle vs Autá (Bikes vs Cars) – skvelý dokumentárny film, ktorý vníma bicykel ako nástroj na zmenu. Sleduje konflikt medzi aktivistami ktorí odmietajú prestať bicyklovať v záujme lepšej budúcnosti a automobilovým/rop­ným a stavebným priemyslom so silou niekoľkých miliárd dolárov, ktoré využívajú všetky svoje prostriedky na udržanie závislosti spoločnosti na automobiloch a fosílnych palivách.

Utorky v Bystre

Počas ďalších utorkov na návštevníkov v Bystre čaká workshop s ľuďmi, o ľuďoch s občianskym združením Mareena či o odpade s Ivanou Maleš, spoluzakladateľkou Inštitútu cirkulárnej ekonomiky, ktorá sa už niekoľko rokov snaží žiť bez odpadu. Diskusie sa začínajú vždy o 18:00 hod.

Komunitné centrum funguje od marca tohto roku. Organizuje workshopy, semináre, diskusie, koncerty či výstavy. Je tiež knižnicou kníh, hudobných nástrojov či hier, ktoré si môžu návštevníci požičať a miestom, kde sa dajú ochutnať miestne a ekologické jedlá i nápoje.

„Chceli sme miesto, kde by sa mohli stretávať rôzni ľudia pri rôznych činnostiach. Všetci zabúdame na to, čo sú v živote dôležité veci. V Bystre chceme vytvoriť pocit spolupatričnosti, ponúknuť priestor na spomalenie a premýšľanie i spoznanie nových ľudí. A myslím, že sa nám to darí,“ dodáva spoluzakladateľ Bystra Michal Gordiak.

Komunitné centrum Bystro na Cintorínskej 3 je pre vás otvorené od utorka do piatku od 16:00 – 22:00 hod., v sobotu od 14:00 – 22:00 hod., v nedeľu a v pondelok je zatvorené.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie