Utorok 23. júl 2019 Oľga  22 °C
Rôzne

Cyklotrasa spojí dva kraje vďaka sakrálnym pamiatkam

Nová cyklotrasa spojí cirkevnú a aktívnu turistiku vytvorením cezhraničnej tematickej cyklotrasy.

Ilustračný obrázok k článku Cyklotrasa spojí dva kraje vďaka sakrálnym pamiatkam
4
Galéria

Bratislavský samosprávny kraj spoločne s Trnavským samosprávnym krajom budú spojené s Maďarskom cyklotrasou Sacra velo. Tá spojí cirkevnú a aktívnu turistiku vytvorením cezhraničnej tematickej cyklotrasy, ktorá spojí pútnické cesty od rieky Rába, cez Dunaj až po Moravu. U nás je chýbajúci úsek okruhu známy ako Jurava II.

Sacra velo

„Projektom cyklotrasy spájajúcej sakrálne pamiatky viacerých krajov sa na župe zaoberáme už viacero rokov. Spoločne s maďarskými, rakúskymi, ale aj slovenskými partnermi spojíme svoje cyklotrasy už v najbližších mesiacoch pod jednu hlavičku Sacra velo. Tá je už teraz vedená po existujúcich cyklotrasách Eurovelo 6 a 13 a chýbajúci úsek, nazývaný aj Jurava II, spájajúci Ivanku pri Dunaji a Vajnory, by sme mali začať stavať budúcu jar, keď spoznáme víťaza verejnej obchodnej súťaže,“ predstavil projekt predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

Členovia Monitorovacieho výboru Programu spolupráce Interreg V-A SK – HU 2014 – 2020 potvrdili a schválili prefinancovanie projektu Sacra velo, ktorý hodnotitelia projektu vyhodnotili ako kvalitný a zmysluplný projekt. Cyklotrasa Sacra velo na území Bratislavského samosprávneho kraja predstaví turistom vyše 166 sakrálnych pamiatok v regióne (kostoly, kaplnky, kríže, božie muky či iné zaujímavosti), ktoré sú vo vzdialenosti 5 až 10 kilometrov z hlavnej trasy. V rámci projektu bude pre cyklistov pripravená a vytvorená mapa územia nielen v tlačenej podobe, ale aj ako mobilná aplikácia.

Bratislavská župa má povinné spolufinancovanie vo výške 5%, teda vyše 43-tisíc eur. Celkový rozpočet projektu je pre všetkých deviatich partnerov tri milióny eur z toho 85% je zo zdrojov Európskej únie. Žiadateľom o eurofondy, teda lídrom projektu, je maďarská župa Győr-Moson-Sopron a projektovými partnermi sú maďarské obce Szil, Bajót a Máriakálnok, Arrabona EGTC, Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat, Trnavský samosprávny kraj, obec Báč a Bratislavský samosprávny kraj.

Bratislava24.sk informovala Lucia Forman, hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kra­ja.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk