Nina Táborská Rôzne

Cyklosčítačky odhalili zaujímavé údaje: Počet cyklistov v Bratislave výrazne stúpa

Len na cyklotrase medzi Starým mostom a Mostom SNP bolo minulý rok zaznamenaných bezmála 250-tisíc prejazdov cyklistov. Bratislavský Cyklomost slobody, legendárny vďaka recesii s pomenovaním podľa Chucka Norrisa, má za sebou tiež zaujímavý rok.

Ilustračný obrázok k článku Cyklosčítačky odhalili zaujímavé údaje: Počet cyklistov v Bratislave výrazne stúpa
Zdroj: Dnes24.sk

Automatické sčítačky chodcov a cyklistov slúžia na sledovanie využívania pešieho alebo cyklistického chodníka. Umožňujú počítať ľudí, ktorí (pešo alebo na bicykli) využili daný chodník. „Tieto údaje sú dôležité pri vyhodnocovaní investícií do turistických a cyklistických chodníkov, pri ich marketingu a údržbe, ako aj pri celkovom manažmente územia,“ vysvetlil nám ich fungovanie člen iniciatívy Bratislava INAK Michal Feik.

V Bratislave sa v súčasnosti nachádzajú tri takéto sčítačky. Historicky prvú cyklosčítačku nainštaloval Bratislavský samosprávny kraj na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi v roku 2012. Ďalšie dve realizovala v závere roku 2014 Bratislavská organizácia cestovného ruchu na hraničnom priechode Petržalka-Berg a na Viedenskej ceste.

Prečítajte si tiež: ROZHOVOR s Cyklokoalíciou: Nová Štúrova predstavuje cyklotrasu na európskej úrovni, stále je však čo zlepšovať

Zaujímavé údaje

Cyklosčítačka na Viedenskej ceste zaznamenala v roku 2015 celkovo 249 805 prejazdov cyklistov. Rekordný počet bol zaznamenaný v sobotu 30. mája, kedy meracím zariadením prešlo 2 348 cyklistov. Priemerný počet bol 648 cyklistov den­ne.

Cez hraničný priechod Bratislava-Berg prešlo minulý rok 143 555 cyklistov. Rekordný počet bol nameraný v sobotu 16. mája. Meracím zariadením prešlo 1 965 cyklistov, priemerný počet bol 393 cyklistov den­ne.

„Tieto čísla svedčia o narastajúcom počte cyklistov v hlavnom meste,“ uviedol Michal Feik, podľa ktorého je zaujímavosťou, že cyklotrasa na Viedenskej ceste je nielen medzinárodná cyklotrasa, ale využívajú ju aj Bratislavčania napríklad na cestu do práce.

Cyklotrasu v dĺžke 1 kilometer zrealizovalo v rokoch 2011–2012 hlavné mesto SR Bratislavy a bol to posledný chýbajúci úsek na medzinárodnej trase Eurovelo 6 v Bratislave.

„Často počúvame, že načo budovať cyklotrasy, keď je v meste tak málo cyklistov. Údaje z automatických sčítačiek potvrdzujú, že aj v Bratislave platí pravidlo – keď vybudujeme cyklotrasy, cyklisti sa objavia,“ doplnil.

Po Cyklomoste slobody, ktorý spája bratislavskú mestskú časť Devínska Nová Ves a rakúsku obec Schlosshof, prešlo prvý polrok 2015 celkovo 74 451 cyklistov a 69 194 chodcov. „Odhadujem, že po moste, ktorý spája Slovensko a Rakúsko, prešlo približne 120-tisíc cyklistov a 90-tisíc chodcov,“ uviedol Michal Feik. Ako dodal, v roku 2013 po Cyklomoste slobody prešlo 44-tisíc cyklistov, v roku 2014 to bolo 88-tisíc cyklistov, čo je 2-násobný nárast.

Sčítače sú nenápadné až neviditeľné. Ich konštrukcia je odolná voči vplyvom počasia a vandalizmu a nepotrebujú prívod elektrickej energie. „Namerané údaje sa posielajú odberateľovi prostredníctvom siete GSM, a preto nie je potrebné ručné sťahovanie nameraných údajov,“ dodal na záver Feik.

Prečítajte si tiež: Pozrite sa na naj miesta v okolí Bratislavy. Ktoré sú tie vaše obľúbené?

Autor titulnej foto: Michal Feik.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM