Nina Táborská Kultúra

Čože je to sedemdesiatka: Umelecký šéf a dlhoročný člen Divadla Nová scéna Karol Čálik dnes oslavuje

Dlhoročný člen Divadla Nová scéna a v súčasnosti umelecký šéf divadla Karol Čálik sa dnes dožíva krásneho jubilea – okrúhlych sedemdesiatin. Pri tejto príležitosti dnes minister kultúry uvedie benefičné predstavenie „Sluha dvoch šéfov“.

Ilustračný obrázok k článku Čože je to sedemdesiatka: Umelecký šéf a dlhoročný člen Divadla Nová scéna Karol Čálik dnes oslavuje
Zdroj: Dnes24.sk

„Sedemdesiatka! Všetci okolo mi to pripomínajú. Verím, že nie zo zlomyseľnosti, lebo to hovoria s úsmevom a potešením. Ja ten vek už beriem ako bonus od Pána Boha…Ako mladý som mal úzkosť z toho, či sa dožijem päťdesiatky. Neskôr, či sa dožijem milénia – či prežijem rok 2000. Stalo sa. A to ma akosi upokojilo," uviedol Karol Čálik.

Presne v deň jeho narodenín o 17.00 hod. sa v jeho domovskom divadle za účasti ministra kultúry Mareka Maďariča uvedie benefičné predstavenie „Sluha dvoch šéfov“ a následne v kruhu rodiny, pozvaných priateľov a hostí oslávi v Štúdiu Olympia svoje jubileum.

Prečítajte si tiež: Bratislavským koncertom oslávi skupina Close Harmony Friends svoju štvrťstoročnicu

Šéf divadla prezradil, čo mu dnes robí najväčšiu radosť: "Radosť mám z detí, z vnúčat, teší ma, že môžem naplno žiť a hlavne pracovať. Iste mi k tomu dopomohlo i to, že som veľmi skoro pochopil, že práca herca nie je zamestnanie ani povolanie ale poslanie! Preto som pri tomto remesle tak dlho vydržal a stále ma to baví – baviť ľudí!“

„Karol Čálik celý svoj profesionálny život venoval Novej scéne, ktorá bola doslova jeho umeleckým domovom a popri tom sa stíhal naplno venovať aj filmu, televízii, rozhlasu a pedagogickej práci. Verím, že všetko, čo divadlu venoval, sa mu v hojnej miere vrátilo v potlesku divákov a priateľstve kolegov. Človek, ktorý riadi divadlo, potrebuje pochopenie a oporu a u Karola Čálika- ako spolupracovníka, no najmä človeka , som našiel hlboké ľudské porozumenie,“ povedal generálny riaditeľ DNS Juraj Ďurdiak.

Karol Čálik sa narodil 15. marca 1945 v Trnave. Ako poslucháč VŠMU účinkoval na Novej scéne v operete Modrá ruža a v muzikáli Hallo Dolly. Od októbra 1968, po absolvovaní základnej vojenskej služby vo VUSe, sa stal sólistom spevohry Novej scény.

Svojrázny prejav a vycibrená mimika

Jeho svojrázny prejav vychádzajúci zo situačnej komiky, vycibrený mimikou a zmyslom pre vtip našiel uplatnenie v mnohých inscenáciách – od komédií, tragikomédií, operiet až po muzikály. Vo filme debutoval v roku 1963 v Námestí svätej Alžbety, odvtedy stvárnil množstvo postáv v slovenskej kinematografii (napr. Pacho hybský zbojník, Noční jazdci, Falošný princ, Galoše šťastia, Hana a jej bratia) rovnako aj v televíznej a rozhlasovej tvorbe, vrátane zábavných programov. Pôsobil ako pedagóg herectva na konzervatóriu.

Je umeleckým šéfom DNS. Účinkuje v predstaveniach Charleyho teta, Mata Hari /generál Maslov/, Obchod na korze /Jozef Katz/ a v komédii Sluha dvoch šéfov.

Karol Čálik je ženatý, má dve dospelé deti a jedného na diaľku adoptovaného indického chlapca. Aj keď väčšinu času venuje divadlu, nájde si chvíle aj na hubárčenie a poľovanie.

Foto: DNS

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM