Kultúra

Chcete si zahrať na Mekyho piane či vidieť jeho osobné veci? Zájdite na Bratislavský hrad

Viac ako 300 artefaktov na 28 paneloch mapuje cestu Mekyho Žbirku od prvých dní, kedy na lavičke na Račianskom mýte začala jeho kariéra.

Ilustračný obrázok k článku Chcete si zahrať na Mekyho piane či vidieť jeho osobné veci? Zájdite na Bratislavský hrad
7
Galéria
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Miro Žbirka: Roky a dni je názov výstavy, ktorú vo štvrtok večer (2. 2.) otvoril generálny riaditeľ Slovenského národného múzea Branislav Panis a Katka Žbirková v Zimnej jazdiarni Bratislavského hradu. Názov dostala podľa tretieho radového Žbirkovho albumu Roky a dni z roku 1983.

Z Prahy do Bratislavy

Výstava prišla na Bratislavský hrad z Prahy, kde ju od 20. októbra videli tisícky návštevníkov a získala si veľký ohlas. Výstava potrvá do 30. septembra.

Viac ako 300 artefaktov na 28 paneloch mapuje cestu tohto skvelého interpreta od prvých dní, kedy na lavičke na Račianskom mýte začala Mekyho kariéra, ktorá trvala viac ako 50 rokov a skončila nečakane 10. novembra 2021 jeho odchodom do muzikantského neba.

Návštevníci výstavy si môžu prehliadnuť veci a relikvie z jeho osobného aj profesijného života, sú medzi nimi gramofón z mladosti, magnetofón Sonet Duo, oblečenie, kožená bunda, tenisky, ktoré nosil k obleku či typické okuliare.

Ponúkne formou videoklipov a dokumentov prierez jeho tvorby, ktoré si záujemca bude môcť vypočuť cez slúchadlá a nebude tak rušiť ostatných návštevníkov. K tomu bohatý obrazový materiál, dodnes nezverejnené fotografie, plagáty z koncertov, single, cédečka aj LP platne, ktoré vyšli u nás i v zahraničí.

Zahrajte si na Mekyho piano

Medzi exponátmi nechýba Zlatý slávik za rok 1982 či soška Anděla Českej akadémie populárnej hudby za Double Album. Špecialitou bude elektrické piano, na ktorom spevák skladal piesne a odohral aj poslednú koncertnú šnúru. Návštevníci si budú môcť na tomto klávesovom nástroji aj zahrať.

Nechýba ani LP platňa Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band skupiny Beatles, na ktorom má venovanie od Paula McCartneyho počas jeho pražského koncertu v roku 2004, fotografia jeho rozhovoru na stretnutí s britskou kráľovnou Alžbetou II. pri jej návšteve Bratislavy v roku 2008 či pre Mekyho tak typické okuliare.

Mohlo by vás zaujímať

Život s Mekym

Všetky tie predmety mi pripomínajú náš život s Mekym, pretože my sme boli 34 rokov manželia a poznali sme sa 38 rokov. Vidím v tom náš život. Veľmi veľa návštevníkov v Prahe mi hovorilo, že aj oni si do tohto projektu vložili svoj život. Je to nielen svedectvo o Mekyho živote, je to svedectvo doby. Ľudia tam nájdu niečo, čo im bolo blízke, čo sa nosilo, aké účesy sa nosili, aké boli hudobné nosiče, na čom si púšťali svojich obľúbených hudobníkov. Vidím v tom, ako ten čas plynie, ale i ako sa hudba vyvíjala a vyvíjala sa aj Mekyho hudba. To je výstava o človeku, ale aj o jeho pesničkách. A dokedy budú tie pesničky žiť, tak ten Meky tu bude stále,“ uviedla manželka Katka Žbirková, autorka námetu a scenára výstavy.

Zrozumiteľné piesne

Tá výstava je chronologická, išli sme od tých najmladších po najstaršie práce a potom sme si povedali, že nechceme, aby tá výstava bola retrospektívna a spomienková, a po druhé, že nechceme aby sa orientovala iba na oficiality typu album, ocenenie, album. Skrátka chceli sme medzi tie albumy, ktoré tam byť musia, dostať aj predmety a veci, ktoré s tým súvisia aj nesúvisia. Jedna z tých fáz výstavy mala byť i taká, že ukážeme aj zázemie, nielen platne,“ doplnil architekt výstavy Josef Tomšej.

Ak môžem hovoriť sám za seba, vždy som sa snažil napísať pesničku, ktorej by ľudia rozumeli na prvýkrát. Nie je to jednoduché, lebo ten jazyk musel byť zrozumiteľný. Myslím si, že toto sa darilo Mekymu veľmi excelentne – napísať pesničku, ktorá je pochopiteľná, zrozumiteľná a zapamätateľná,“ uviedol Peter Nagy.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Roky a dni - výstava
7
Galéria
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM