Správy

Chce niekto škodiť Bratislave? Mesto verí v bezproblémovú kolaudáciu Starého Mosta

Vydanie doterajších kolaudačných rozhodnutí na objekt zrekonštruovaného Starého mosta sa podľa primátora Bratislavy Iva Nesrovnala podarilo získať v rekordne krátkom čase.

Ilustračný obrázok k článku Chce niekto škodiť Bratislave? Mesto verí v bezproblémovú kolaudáciu Starého Mosta
Zdroj: TASR

Nesrovnal pripomenul, že kolaudačné konania viac ako 140 objektov sa začali v druhej polovici januára 2016. „Odborníci ma upozorňovali, že to môže trvať aj pol roka,“ povedal primátor. Obavy z predĺženia kolaudácie si však nepripúšťal. Šéf mesta verí aj v rýchlu kolaudáciu koľajovej trate na moste.

„Musíte takéto veci robiť po hlave, manažérsky rozdať úlohy, kontrolovať ich plnenie, riešiť a postupovať,“ vysvetlil. Pripustil, že rýchlemu a zdarnému procesu pomohlo aj to, že všetci zúčastnení v kolaudačnom procese to nebrali úradnícky, ale „so srdcom Bratislavčanov“.

Prečítajte si tiež: Ivo Nesrovnal žiada urýchlenie procesu kolaudácie Starého mosta

Nesrovnal verí, že sa proti kolaudácii nikto neodvolá. Aj vzhľadom na fakt, že vznesené pripomienky ku skolaudovanej časti už boli zapracované a vyriešené v procese kolaudácie. Primátor však ostáva napriek tomu opatrný.

„Nikdy neviete, či niekto nechce Bratislave škodiť,“ poznamenal primátor.

V prípade kolaudácie koľajového zvršku, ktorý má na starosti Bratislavský samosprávny kraj (BSK), Nesrovnal takisto verí v čo najrýchlejší proces.

„Tlačíme na to, aby to bolo čo najskôr,“ uviedol aj v súvislosti s medializovanými vyhláseniami predsedu BSK Pavla Freša, ktorý za možný termín kolaudácie označil polovicu júna. Nesrovnal deklaroval, že BSK má od magistrátu všetky podklady pre vydanie rozhodnutia. „Každý má čo treba,“ povedal.

Rozdrobenosť v systéme rozhodovania

V relácii Tablet.TV sa bratislavský primátor vyjadril aj k téme ochrany zelene. Zopakoval, že nesúhlasí s výrubom stromov na ostrove Sihoť a že mesto chce prevziať lesy na svojom území do svojej správy. Poukázal zároveň na to, že práve v oblasti ochrany zelene mesto naráža na rozdrobenosť v systéme rozhodovania.

„Máme tu mesto a 17 mestských častí, o niečo sa stará mestská časť, o niečo magistrát, dokonca je jedna plocha rozdelená medzi dvoch správcov a je v tom chaos, ktorý verejnosť oprávnene kritizuje,“ povedal.

Práve scelenie a prekonanie roztrieštenosti pri správe a ochrane zelene na území Bratislavy považuje za veľkú úlohu v najbližšej budúcnosti. „Musíme byť jedno mesto, ktoré môže efektívne tieto veci spravovať,“ povedal.

Rovnako je výzvou obnova zelene na území mesta. Poukázal pritom na to, že zeleň už často neplní estetickú funkciu. „Poznám napríklad miesta v Ružinove, kde v dôsledku veľkých rozvetvených stromov už nevidia ľudia zo svojich domov slnko. Na viacerých miestach zakrývajú stromy pamiatky,“ upozornil primátor.

Upozornil tiež, že brestovce západné, ktoré boli v meste kedysi vysadené začínajú predstavovať hrozbu. „Začínajú schnúť, lámať sa, konáre môžu spadnúť na ľudí,“ spresnil.

Preto podľa neho stojí mesto pred úlohou presvedčiť verejnosť i aktivistov, že je potrebné takúto zeleň nahradiť inou. „Nechceme výrub a stratu zelene, ale jej obnovu, tak aby plnila svoju estetickú funkciu a neškodila,“ zdôraznil.

Prečítajte si tiež: Bratislavčania spájajú sily nielen pre Sihoť. Ťažba na ostrove je zatiaľ pozastavená

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM