Chanuka sa tento rok začína 1. decembra
Židovský sviatok Chanuka, slávnosť svetiel, sa tento rok začína 1. decembra a potrvá do 9. decembra. Je to spomienka na znovuzasvätenie Jeruzalemského chrámu a víťazstvo skupiny Izraelitov v povstaní proti gréckej nadvláde pred vyše 2000 rokmi.
Tento sviatok pripomína udalosť, keď víťazi (Makabejskí) v Jeruzalemskom chráme znovu zapálili osemramenný svietnik – chanukiju. V zničenom chráme našli fľaštičku s olivovým olejom, ktorý by vystačil asi na jeden deň. Podľa židovskej tradície sa však stal zázrak a jednodenné množstvo oleja vydržalo svietiť osem dní – čas potrebný na výrobu nového posvätného oleja podľa predpísanej technológie. Na pamiatku tejto udalosti zapaľujú v židovských domácnostiach a v synagogách počas sviatku Chanuka po osem dní každý večer jednu sviečku alebo lampu na chanukiji. Chanukové svetlo nielen osvecuje noc, obdobie bez slnka, ale je aj symbolom nádeje v ťažkých časoch.
Chanuka je radostný a veselý sviatok. Dôležitý je rodinný charakter tohto sviatku, deti dostávajú darčeky, podávajú sa slávnostné jedlá, vyprážané šišky a iné sladkosti. Deti s rodičmi spievajú, hrajú sa spoločenské hry.
Pri príležitosti sviatku Chanuka sa aj v Bratislave na Rybnom námestí obvykle koná verejná slávnosť, počas ktorej zapaľujú prvú sviecu veľkej menory – osemramenného svietnika. Tentoraz bude slávnosť v stredu 1. decembra podvečer. Chanukovú modlitbu prednesie bratislavský rabín Baruch Myers a prvú sviečku zapáli veľvyslanec štátu Izrael na Slovensku Alexander Ben-Zvi.
Podľa židovského kalendára je Chanuka pohyblivý sviatok, niekedy sa slávi v prvej dekáde decembra, inokedy je neskôr, až koncom decembra, v nadväznosti na začiatok židovského Nového roka a v závislosti od toho, či sa vyskytuje priestupný rok.
Židovský kalendár je lunárno-solárny a jeden rok má podľa neho zvyčajne 12 mesiacov po 29 alebo 30 dní, čo je spolu 354 dní. To znamená, že rozdiel medzi ním a bežným slnečným rokom je viac ako 11 dní, čo za 19 rokov predstavuje asi 210 dní. Preto má priestupný rok židovského kalendára približne 13 mesiacov – za mesiacom Adar, čo je február bežného kalendára, nasleduje druhý Adar (Véadar). Priestupný rok sa vyskytuje asi sedemkrát za 19 rokov.
Zdroj: TASR