Samospráva

Bratislavský magistrát zvažuje premenovať časť Námestia SNP: TAKTO by sa malo volať!

Bratislavský magistrát zvažuje premenovať časť Námestia SNP pred Starou tržnicou. Píše o tom primátor Bratislavy Matúš Vallo na sociálnej sieti.

Ilustračný obrázok k článku Bratislavský magistrát zvažuje premenovať časť Námestia SNP: TAKTO by sa malo volať!
7
Galéria

Bratislavský magistrát zvažuje premenovať časť Námestia SNP pred Starou tržnicou na Námestie Nežnej revolúcie. Vedenie mesta to odôvodňuje tým, že pripomenutie si 30. výročia revolúcie by malo byť trvalé. Píše o tom primátor Bratislavy Matúš Vallo na sociálnej sieti.

Musia to schváliť

„Blíži sa 30. výročie Nežnej revolúcie a sme presvedčení, že toto výročie si máme pripomenúť spôsobom, ktorý v našom meste zostane prítomný natrvalo. Väčšina možností a návrhov sa týka pomenovania niektorého z bratislavských námestí na Námestie Nežnej revolúcie,“ uvádza Vallo.

Mesto sa už v tejto súvislosti obrátilo na starostku Starého Mesta Zuzanu Aufrichtovú. Požiadalo ju o vypracovanie a predloženie návrhu na schválenie uznesenia o premenovaní tejto časti Námestia SNP.

V prvom rade totiž musia premenovanie schváliť staromestskí miestni poslanci. Po ich odobrení by návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN) pripravilo mesto. Prerokovaný by bol na komisii kultúry, ochrany historických pamiatok a mediálnej komisii, na mestskej rade a následne v bratislavskom mestskom zastupiteľstve.

Boj za slobodu

„Rovnako ako pri nedávno premenovanom priestranstve pred Slovenským národným múzeom, ktoré nateraz nesie názov Námestie T. G. Masaryka, si aj udalosti novembra '89 zaslúžia vyhradiť verejné priestranstvo, ktoré by pripomínalo boj za slobodu a demokraciu, v ktorej dnes žijeme,“ poznamenáva Vallo.

Meno prvého československého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka nesie priestor pred Slovenským národným múzeom (SNM) od polovice júna tohto roka.

„Veľkosť tohto človeka by si zaslúžila možno viac štvorcových metrov, ale priestor pred SNM je asi najčeskosloven­skejším priestorom, kde sa už 30 rokov stretávajú skupiny ľudí, ktorí si ctia pamiatku Tomáša G. Masaryka,“ skonštatovala na margo pomenovania verejného priestranstva, ktoré tvorí samostatnú časť Vajanského nábrežia, Aufrichtová.

Ilustračné foto, TASR

Súhlasíte s tým, aby sa časť Námestia SNP pred Starou tržnicou premenovala na Námestie Nežnej revolúcie?

Áno, súhlasím. 27.2%
Je mi to jedno. 8.6%
Nie, mal by zostať pôvodný názov. 64.2%
Živé námestie
7
Galéria

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie