Samospráva

Bratislavskí poslanci odsúhlasili predaj mestských pozemkov pod obchvat mesta

Hlavné mesto predá i prenajme Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) pozemky pod obchvat Bratislavy. Na svojom dnešnom rokovaní o tom rozhodli mestskí poslanci.

Ilustračný obrázok k článku Bratislavskí poslanci odsúhlasili predaj mestských pozemkov pod obchvat mesta
Zdroj: AAKH, s. r o.

Pridali sa tak miestnym poslancom v Podunajských Biskupiciach a Ružinove, ktorí tento týždeň odsúhlasili predaj svojich zverených pozemkov NDS.

Predaj a prenájom

Poslanci hlavného mesta schválili predaj pozemkov v celkovej výmere 32 743 štvorcových metrov za takmer 3 milióny eur. Ide o mestské pozemky v Podunajských Biskupiciach a v Ružinove. Zastupiteľstvo tiež odsúhlasilo prenájom pozemkov NDS v Jarovciach, Vajnoroch, Ružinove či Podunajských Biskupiciach.

O kúpu a prenájom pozemkov požiadala NDS so zámerom majetkovoprávneho usporiadania vlastníckych vzťahov k pozemkom pod stavbou D4 Bratislava Jarovce – Ivanka Sever a stavbou R7 Bratislava Ketelec – Bratislava Prievoz.

O týchto pozemkov pritom rozhodovali mestskí poslanci už začiatkom septembra, vtedy predaj a ani prenájom NDS neschválili. Časť zastupiteľstva vtedy argumentovala, že predložený návrh uznesenia bol protiprávny a jeho schválením by porušili zákon o Bratislave i štatút hlavného mesta.

Pozemky predajú oddelene

Správne by podľa nich bolo, ak by hlasovali len o predaji pozemkov vo vlastníctve hlavného mesta, ktoré neboli zverené mestským častiam. Podľa primátora Bratislavy Iva Nesrovnala bol však predložený materiál profesionálne pripravený a podieľali sa na tom aj niektoré mestské časti. Tá samospráva, ktorá prejavila záujem, predala podľa neho pozemky už vopred samostatne, ako to bolo v prípade Jaroviec.

Nesrovnal sa následne dohodol s ministrom dopravy Árpádom Érsekom (Most-Híd), že pozemky pod obchvat Bratislavy sa budú predávať oddelene. Časť odpredá NDS hlavné mesto, časť bratislavské mestské časti, ktoré majú niektoré pozemky v správe. Predaj pozemkov okrem hlavného mesta tento týždeň schválili aj miestne zastupiteľstvá v Ružinove a Podunajských Biskupiciach.

Čítajte aj: Starostovia spustili petíciu za urýchlenie výstavby obchvatu D4 a R7. My túto cestu akútne potrebujeme!

Vizualizácie bratislavského obchvatu
13
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie