Bratislavské MDPOH uviedlo premiéru komédie o charakteroch ľudí Zdravý nemocný
Rôzne ľudské neduhy charakterizuje vo svojom diele Zdravý nemocný svetoznámy francúzsky dramatik Jean Baptiste Poquelin Moliére.
Túto komediálnu klasiku, ktorá mala premiéru 10. februára 1673, zaradilo do svojho programu piatkovou premiérou Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava (MDPOH) v Bratislave.
Už úvodná javisková biela nemocničná scéna pozostávajúca z hradby vyše 300 naukladaných vankúšov, nočníka a štvormetrovej postele, na ktorej zdravý nemocný Argan počíta svoje poplatky za klystírové a ďalšie „liečebné“ úkony na pečeň a iné choroby, navodila úsmevnú atmosféru v hľadisku. Tá pretrvala až do konca predstavenia a v druhom dejstve občas prepukla v spontánny potlesk.
Moliére ako uznávaný veľmajster komických charakterov aj vo svojej poslednej a najznámejšej hre kritizuje nedostatky ľudí i celej spoločnosti. Svojím satirickým jazykom zobrazuje hypochondra Argana v podaní Ľuboša Kostelného a jeho najbližších príbuzných, ktorí sa jeho diagnózu snažia náležite využiť. Autor sa nevysmieva len chorobnej túžbe po zdraví, liečebným metódam a skorumpovaným lekárom, ale aj prehnanému strachu zo smrti a zároveň v opozícii voči nej uvažuje o hľadaní pravdy, autenticity života a radosti z neho.
Hypochonder Argan musí prekonať veľa úskalí a nedorozumení, stať sa obeťou bláznivých omylov, kým príde na to, že sa zo všetkého vylieči sám. K tomu mu dopomôže prefíkaná slúžka Tonka (Edita Borsová) a prajne radiaci brat Berald (Milo Kráľ). Tí sa snažia zabrániť svadbe Arganovej dcéry z prvého manželstva Angeliky (Dominika Žiaranová) so synom lekára Purgona (Michal Jánoš) Fluerantom (Martin Kochan), ktorého chce Argan za zaťa, aby mal ľahký a stály prístup k vytúženým receptom na lieky. Na javisku ešte dramatizujú vzťahy Arganom milovaná, ale v skutočnosti iba túžiaca po jeho majetku, druhá manželka Belina (Danka Svetlíková), a Angelikin milý Kleant (Jakub Rybárik).
„Vnímal som silný ťah príbehu, dokonale skoncipované komické situácie, akoby som sa valil jedným prúdom rieky. Téma hypochondra, ktorý sa stále sleduje a o to viac si nevšíma okolie, ktoré akoby nevedome svojím nepoznaním reality tyranizuje. To je veľmi silná téma. Moliére v postave Argana dokonale stelesnil istý druh paranoického myslenia. Komické je to preto, lebo v jeho okolí sú zdraví ľudia a jeho odchýlka od normálnosti je o to viditeľnejšia,“ zdôvodňuje svoj výber hry režisér Kamil Žiška.
Text preložil Jozef Felix, pre hru ich upravil režisér s dramaturgom Mirom Dachom. Scénu a kostýmy navrhla Naďa Salbotová, autorom hudby a textov piesní je Milo Kráľ.
Túto inscenáciu zaradenú na záver svojej siedmej divadelnej sezóny MDPOH uvedie dnes, 31. mája a 9. júna.
Prečítajte si tiež: Bratislavská lýra oslávi polstoročie koncertom Lýra 50 – Mám rozprávkový dom