Ilustračný obrázok k článku Bratislavské Kino Lumiere po štyroch mesiacoch rekonštrukcií znovu otvoria
Zdroj: TASR

Bratislavské Kino Lumiere po štyroch mesiacoch rekonštrukcií znovu otvoria

Bratislavské Kino Lumiere začne po rozsiahlej štvormesačnej stavebnej prestávke opäť premietať 20. októbra

Kultúra
Kultúra

Bratislavské Kino Lumiere po štyroch mesiacoch rekonštrukcií znovu otvoria

Bratislavské Kino Lumiere začne po rozsiahlej štvormesačnej stavebnej prestávke opäť premietať 20. októbra

Ilustračný obrázok k článku Bratislavské Kino Lumiere po štyroch mesiacoch rekonštrukcií znovu otvoria
Zdroj: TASR

Pre verejnosť sa sprístupnia dve kinosály, zvyšné dve sály vstúpia do prevádzky začiatkom novembra. Diváci sa môžu tešiť na výber filmov z obľúbených podujatí Projekt 100, Be2Can aj na nové slovenské filmy.

Nová akustika aj sedadlá

Ako prvé sprístupní Kino Lumiere kinosály K3 a K4 v suterénnych priestoroch, otvorenie kinosál K1 a K2 na prízemí je naplánované na prvý novembrový týždeň.

„V sálach sa realizovala kompletná výmena zdravotechnických potrubí, osadenie novej akustickej izolácie a obkladu stien, uskutočnila sa kompletná renovácia stien a predovšetkým úprava stupňov hľadiska, ktoré zlepšia percepčné podmienky divákov. Samozrejmosťou sú nové sedadlá a koberce,“ uviedla manažérka kina Zita Hosszúová.

Podľa jej slov počas tejto etapy nastala aj rozsiala výmena vonkajších kanalizačných potrubí a renovácia toaliet na prízemí kina spolu s vybudovaním toalety pre imobilných. Zároveň sa zdigitalizovala kinosála K3, vďaka čomu budú všetky štyri sály kina disponovať okrem klasických 35 mm premietačiek aj digitálnym projektorom.

Čítajte aj: V bratislavskom Kine Mladosť sa začína Euro Film – minifestival európskych filmov

Kvalitný filmový program

Po znovuotvorení sa do Kina Lumiere vráti kvalitný filmový program, jeho dramaturgia sa zameria na výnimočné tituly filmových prehliadok Projekt 100 a Be2Can.

Diváci v októbrovom programe Kina Lumiere nájdu aj slovenské filmy, ktoré mali premiéru počas zatvorenia kina, konkrétne snímky Učiteľka (2016) Jana Hřebejka, v obnovenej premiére Všetko čo mám rád (1992) Martina Šulíka i dokumenty Zem, ktorá hľadá svoje nebo (2016) Erika Prausa a Sloboda pod nákladom (2016) oceňovaného slovenského dokumentaristu a cestovateľa Pavla Barabáša.

Pravidelné cykly kina, rovnako aj Filmotéka a vzdelávací projekt Filmový kabinet, ktorý aktuálne prebieha na pôde Vysokej školy múzických umení, sa vrátia do domácich priestorov v novembri.

Nevyhnutné opravy

Slovenský filmový ústav (SFÚ) obnovil prevádzku niekdajšieho Filmového klubu pod názvom Kino Lumiere v roku 2011. „Už od začiatku bolo zrejmé, že kino musí prejsť výraznou obnovou nielen po stránke modernizácie projekčných technológií, ale z hľadiska opotrebovanosti aj po stránke technických opráv a celkovej kultivácie priestoru,“ podotkla Hosszúová.

Aktuálna tretia etapa stavebných úprav, ktorá prebieha od 16. júna a jej cieľom je predovšetkým zvýšenie diváckeho komfortu, je pokračovaním celkovej obnovy kina, ktorá sa v niekoľkých etapách realizuje už od roku 2013.

„Stavebné úpravy v tejto etape sa celkovo realizujú v priebehu 20 týždňov. Je to dlhšie ako sme plánovali, keďže v priebehu prác sa objavovali nové problémy technického i finančného charakteru, s ktorými sa na začiatku prác nepočítalo,“ dodala.

Čítajte aj: Projekt Fresh Air odštartuje islandský film režisérky Uny Lorenzen Niť

Kino Lumiere
4
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín