Zdroj: TASR/Martina Kriková

Bratislavčania sú spokojní: Máme nízku mieru pozitivity, testovanie je bez radov a stresov

V Bratislave prebieha plošné testovanie na koronavírus bez komplikácií. Viaceré mestské časti hlásia nízku mieru pozitivity.

Správy
Správy

Bratislavčania sú spokojní: Máme nízku mieru pozitivity, testovanie je bez radov a stresov

V Bratislave prebieha plošné testovanie na koronavírus bez komplikácií. Viaceré mestské časti hlásia nízku mieru pozitivity.

Zdroj: TASR/Martina Kriková

Skríningové testovanie na ochorenie COVID-19 je v hlavnom meste pokojné a bez komplikácií. Mestské časti hlásia krátke doby čakania na jednotlivých odberných miestach.

Ľudia sú zodpovední

Ľudia si organizáciu testovania zo strany samospráv podľa reakcií na sociálnej sieti pochvaľujú. Obyvatelia prichádzajú na testovanie priebežne, testovanie znepríjemňuje miestami len dážď a ochladenie.

V Starom Meste funguje rezervačný systém prostredníctvom klasických časeniek, niektoré odberné miesta na testovanie sú už takto „vybookované“. Testovanie ide podľa starostky Starého Mesta Zuzany Aufrichtovej rýchlo, mestská časť väčší nápor prakticky nezaznamenala. Predpokladá, že aj po skúsenostiach s celoplošným testovaním sa ľudia tentoraz postavili k tomu zodpovedne.

„Ľudia sa poučili aj z predchádzajúceho testovania, prichádzajú priebežne. Pochopili, že nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa, teda nemusia byť otestovaní medzi prvými. Takto sa testovanie rozložilo,“ skonštatovala Aufrichtová. Verí, že občania budú rovnako disciplinovaní aj v nedeľu (24. 1.), časenky sú ešte k dispozícii.

Na 25 odberných miestach v Starom Meste otestovali v sobotu do 14.00 hod. viac ako 3 270 ľudí, z toho 17 bolo pozitívnych.

Bez radov a stresov

Pokojný priebeh testovania uvádza aj Ružinov s 59 odbernými miestami. „Bez radov a bez stresov sme za dopoludnia zvládli otestovať 7 223 z vás, pozitívnych bolo 62, čo je 0,858 percenta,“ uvádza na sociálnej sieti starosta Ružinova Martin Chren. Testovanie je podľa neho všade bez čakania, nečaká sa ani na drive-through na letisku či na miestnom úrade.

Mestská časť v súvislosti s rezerváciami na konkrétny čas poznamenáva, že stačí prísť päť až sedem minút vopred. V opačnom prípade sa môže ľudí na jednom mieste nakopiť viac a môže sa stať, že otestujú aj ľudí s neskoršími termínmi. „Neostýchajte sa opýtať ľudí pred vami, na kedy majú termín oni a pustite pred seba tých so skorším,“ vyzýva samospráva.

Zdravotníci z Poľska

Priebežne sú vybavovaní aj ľudia na odberných miestach v Novom Meste, kde v štyroch odberných tímoch pomáhajú aj zdravotníci z Poľska. Dvaja z nich sú v tíme vo Vernosti na Nobelovej ulici. „Pracujeme v nemocnici vo Varšave od prvého dňa pandémie, od marca minulého roka. Teraz sme tu, aby sme pomohli Slovensku. Susedia si musia pomáhať,“ hovorí dvojica z Nobelovej ulice.

Pokojný priebeh na skríningové testovanie je aj v najväčšej bratislavskej mestskej časti Petržalka, kde k 14.00 hod. vykonali viac ako 8 380 testov, z čoho 65 vyšlo s pozitívnym výsledkom.

Prečítajte si aj

Testovanie drive-through na letisku M. R. Štefánika v Bratislave
5
Galéria
Zdroj: TASR/Michal Svítok
Zdroj: TASR
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie