Bratislavčania sa dočkajú MODERNEJŠIEHO osvetlenia. Mesto si ho bude prevádzkovať samé
Kvalitné a spoľahlivé verejné osvetlenie je jedným z najdôležitejších prvkov v meste.
Prevádzka verejného osvetlenia v Bratislave má po rokoch prejsť zo súkromnej firmy (Siemens) späť pod hlavné mesto. Bratislavskí mestskí poslanci vo štvrtok schválili založenie novej mestskej firmy – Technické siete Bratislava. Prostredníctvom nej bude magistrát riešiť systematickú obnovu a následnú prevádzku verejného osvetlenia v meste, rozvoj i prevádzku metropolitnej optickej siete. Prechod prevádzky má byť postupný, podľa mesta maximálne do konca roka 2023.
Prevádzka aj údržba
„Toto je naša definitívna odpoveď na to, akým spôsobom sa vysporiadame s prevádzkou verejného osvetlenia v Bratislave,“ vyhlásil bratislavský primátor Matúš Vallo. Mestská spoločnosť bude v oblasti verejného osvetlenia zabezpečovať jeho systematickú obnovu s cieľom zníženia energetickej náročnosti, zlepšenia kvality poskytovanej služby a zníženia poruchovosti zariadenia. Následná prevádzka a údržba zariadenia má byť zabezpečovaná s ohľadom na jeho dlhodobú udržateľnosť.
Nová bratislavská mestská firma má zabezpečovať aj prevádzku i údržbu existujúcej metropolitnej optickej siete a v koordinácii s obnovou verejného osvetlenia zabezpečovať rozvoj dátovej siete. „Najmä s ohľadom na plán rozvoja mestského kamerového systému, prípadne ďalšej technickej infraštruktúry mesta založenej na dátových tokoch, ale aj vytváranie rezervných kapacít pre budúce potreby mesta či tretích strán,“ vysvetlil magistrát.
Technické siete Bratislava by mohli v budúcnosti poskytovať služby aj v oblasti nabíjacích staníc pre elektromobily, elektrickej a dátovej konektivity či prevádzku a následný prenájom voľných kapacít v podzemných káblovodoch.
Témy, ktoré hýbu Bratislavou
Koniec zmluvy
Bratislava riešila otázku prevádzky verejného osvetlenia po tom, čo mu na konci roka 2016 skončila 20-ročná zmluva s firmou Siemens. Tá však verejné osvetlenie naďalej prevádzkuje, a to na základe kontraktov z rokov 2016 a 2017.
Hlavné mesto pre TASR v máji 2021 uviedlo, že prevádzku verejného osvetlenia plánuje zabezpečiť kombináciou využitia vlastných kapacít a outsourcingu niektorých tovarov, služieb a prác. Zároveň potvrdilo, že upustilo od modelu komplexného zabezpečovania tovarov, služieb a prác prostredníctvom jedného dodávateľa (model podľa neúspešného verejného obstarávania z roku 2017).
„Prebratie zabezpečovania prevádzky je komplexný proces, ktorého trvanie odhadujeme na jeden až dva roky vzhľadom na fakt, že ide približne o 48-tisíc svetelných bodov vrátane zhruba 1600 kilometrov káblových vedení,“ uviedla v máji hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová.