Samospráva

V Petržalke bojujú proti plánovanej výstavbe

Petícia žiada prehodnotenie kladného stanoviska hlavného mesta k zámeru stavať na Humenskom námestí.

Ilustračný obrázok k článku V Petržalke bojujú proti plánovanej výstavbe
Zdroj: TASR

Obyvatelia majú pochybnosti, že kladné stanovisko hlavného mesta k zámeru výstavby na Humenskom námestí nebolo vydané v súlade s územným plánom a žiadajú prehodnotenie. V utorok sa k nim pripojilo aj mieste zastupiteľstvo.

Zahustenie

Kritikom výstavby sa nepáči, že by sa malo zahustiť stabilizované územie. Poukazujú na viacero problémov s tým spojených, napríklad znehodnotenie územia a existujúceho parku, zníženie už v súčasnosti nedostatočného počtu parkovacích miest, ale aj fakt, že stavať by sa malo v blízkosti základnej školy, do ktorej chodia aj deti z Rusoviec, Čunova i Rajky. Pripomínajú, že neďaleko sa stavia veľký projekt Slnečnice.

„Má to byť síce štvorpodlažná budova. Nejde ale o množstvo, ale o to, že z polovice parku a parkoviska sa stane obytný dom,“ uviedo Jaroslav Troščák, člen petičného výboru.

Petičiari sa obrátili aj na nového stavebného ombudsmana hlavného mesta, v stredu 5. februára chcú na magistrát podať žiadosť o preskúmanie a prehodnotenie súhlasného stanoviska hlavného mesta. „Bolo vydané v stabilizovanom území a nie sme si istí, či to spĺňa všetky kritériá na vydanie súhlasného stanoviska,“ poznamenal Troščák.

Nesúhlasia ani petržalskí poslanci

S nesúhlasom s navrhovanou výstavbou a s požiadavkou znovuotvorenia témy záväzného stanoviska hlavného mesta sa k nim pridali aj petržalskí miestni poslanci. V prípade negatívnej odpovede z magistrátu sa má mestská časť obrátiť na krajskú prokuratúru, aby preskúmala súlad záväzného stanoviska s územným plánom mesta.

Starosta Ján Hrčka má zároveň v územnom konaní zohľadniť pripomienky obyvateľov, investor totiž už mal požiadať o územné rozhodnutie.

Poslanci tiež požadujú rokovanie na danú tému na rokovaní miestnej územnoplánovacej komisie spolu so zástupcami mesta.

Mnohých poslancov prekvapilo súhlasné stanovisko mesto, hoci mestská časť k zámeru stanovisko ešte nedala. Súhlas so zámerom vydal magistrát v júli 2019, na zasadnutie gesčnej miestnej komisie sa zámer dostal v polovici novembra 2019. Jej rokovanie bolo pre množstvo rozdielnych názorov dočasne prerušené.

Zatiaľ bez prezentácie

Podľa miestnej poslankyne a zároveň bratislavskej viceprimátorky Tatiany Kratochvílovej bola v záväznom stanovisku mesta investorovi odporučená prezentácia zámeru a diskusia s občanmi. Na margo toho sa niektorí poslanci nechali počuť, že v takomto postupe nevidia logiku a malo by sa postupovať opačne.

„A je to len odporúčanie,“ podotkol poslanec Miroslav Dragun. Prezentácia zámeru obyvateľom sa zatiaľ neuskutočnila, investor ho predstavil iba na spomínanej komisii.

Hlavné mesto je presvedčené, že jeho stanovisko je vydané v súlade s územným plánom mesta.

„Hlavné mesto vydalo na žiadosť investora po posúdení investičného zámeru odbornými útvarmi magistrátu záväzné stanovisko, v ktorom vyhodnotilo Polyfunkčný dom na Humenskom námestí ako súladný s územným plánom,“ uviedol hovorca mesta Peter Bubla.

Magistrát však deklaruje, že ak dostane žiadosť o prehodnotenie záväzného stanoviska, bude sa tým zaoberať. „Vyhodnotíme všetky skutočnosti a budeme sa nimi náležite zaoberať,“ doplnil Bubla.

V lokalite Humenské námestie nejde o prvý stavebný zámer, niekoľko návrhov v minulosti neprešlo.

Chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia? Sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM