Katarína Winklerová Kultúra

Bratislava v hitoch. Poznáte pesničky, v ktorých skupina LOJZO spieva o našom meste?

Muzikanti z legendárnej "teplákovej" kapely LOJZO poznajú Bratislavu ako svoju vlastnú dlaň. Ktorú zo známych skladieb máte najradšej?

Ilustračný obrázok k článku Bratislava v hitoch. Poznáte pesničky, v ktorých skupina LOJZO spieva o našom meste?
5
Galéria

Kto by nepoznal legendárnu „teplákovú“ skupinu LOJZO s nezabudnuteľným Mariánom Kochanským. Vo svojich hitoch vyznali lásku Centrálnemu trhovisku, Central pasáži aj Zlatým pieskom. Spievali o bratislavskej mestskej hromadnej doprave, o susedke z Petržalky aj o známej bratislavskej postavičke Schöne Nácim. Ich hity prežili desaťročia. Aj dnes si ich hlasno vyspevujú malé deti spolu so starými rodičmi.

Od Zlatých pieskov až po Petržalku

Na Centrálnom trhovisku si skupina postála na hrášok a na kaleráb, keď tam každú sobotu v tričku bežala míňať svoj plat.

V skladbe Schöne Náci opísali legendu bratislavských ulíc minulého storočia. Známy usmievavý elegán v rukavičkách si svoju pesničku určite zaslúžil.

Centrál pasáž by sme mohli nazvať začiatkami rapu na slovenskej hudobnej scéne. Marián Kochanský nebol raper v pravom slova zmysle. Musíme však uznať, že v tejto piesni mu to išlo perfektne.

Pieseň s chytľavým refrénom Ukulele, ukulela fanúšikov Lojza zavedie na ostrov snov, teda priamo na Zlaté Piesky. Kto by sa nechcel vyhrievať na slniečku, pozorovať vlnky, stáť v rade na pivo a párky s horčicou. Cesta naspäť však nie je jednoduchá. V autobuse číslo 32 sa ako lisovaný kvet musíte dostať cez Jurajov dvor, domov, k Domu odborov.

Viacerí muzikanti z kapely bývali v Petržalke. V piesni My nie sme Taliani nahovárajú susedku Lenku, aby sa vykašlala na Talianov a zabávala sa s nimi na najväčšom bratislavskom sídlisku.

Niet lepšej pesničky, ktorá by popísala každodennú situáciu vo vyťažených spojoch MHD ako skladba A rána sú v ňom tiché. „Na zastávke tŕpne mi aj ucho, či ma vôbec zoberie a kožu zo mňa zoderie a potom vypľuje“ a na záver skladby si v českej opernej árii zavzdychajú „Kde pak ty metro hnízdo máš…“

LOJZO – tepláková legenda

Skupina LOJZO (Ľudový orchester jednoduchej zábavy obyvateľstva) vznikla v Bratislave v roku 1982. Hneď pri prvých vystúpeniach si získala publikom svojim pohodlným teplákovým imidžom a predovšetkým vtipnými textami a chytľavými melódiami.

Hoci líder kapely Maroš Kochanský zomrel už pred 11 rokmi, dodnes kapela koncertuje, organizuje teplákové bály a dokonca usporadúva festival Petržalská baretka, ktorý je zameraný na humornú hudobnú a literárnu tvorbu.

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: YouTube.com
Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie