ESL Správy Samospráva

Bratislava spomína na obete extrémizmu: Pamätník v Petržalke dostane pietny charakter

V utorok (4.11.) uplynie 15 rokov od vraždy Daniela Tupého. Študent sa sta obeťou extrémistov.

Ilustračný obrázok k článku Bratislava spomína na obete extrémizmu: Pamätník v Petržalke dostane pietny charakter
4
Galéria
Zdroj: Hlavné mesto SR Bratislava

Vraždu vysokoškoláka Daniela Tupého, ale aj ďalšie obete extrémizmu pripomína pamätník na Tyršovom nábreží od roku 2006. Hlavné mesto Bratislava spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy teraz pripravili projekt revitalizácie okolia. Cieľom je vrátiť pamätníku pietny charakter.

Asfalt a autá

Neďaleko od miesta, kde pred pätnástimi rokmi zavraždili študenta Daniela Tupého vznikol pamätník obetiam extrémizmu od autora Ing. arch. Pavla Brnu. Dnes ho obkolesuje neupravená asfaltová plocha a je často obklopená parkujúcimi autami.

„Hlavné mesto sa pustilo do revitalizácie priestoru, plánuje zredukovať parkovanie a v okolí pamätníka spevnené plochy nahradiť zelenými plochami. Namiesto nepriepustných povrchov pribudnú veľké plochy trávnika, nové stromy, nové pešie ťahy, osvetlenie a mobiliár,“ informovala hovorkyňa mesta Katarína Rajčanová.

Podľa samosprávy, vďaka týmto zmenám dostane pamätník opätovne pietny charakter.

Lepšie priestory

Zámerom návrhu architektiek ateliéru Kataríny Brojovej je ponúknuť jednoduché riešenie, ktoré nekonkuruje objektu pamätníka, ale naopak podporuje a dopĺňa jeho pôsobenie v priestore v kontexte blízkeho okolia a nábrežia Dunaja v centre mesta.

„Pomocou zvlnenia terénu od centrálneho priestoru pamätníka sa tak zvýrazní dôležitosť tohto miesta a samotné zvlnenie zároveň ponúka obzvláštňujúci pobytový zážitok pre rekreačné aktivity nábrežia,“ dodáva hovorkyňa mesta.

Projekt revitalizácie okolia pamätníka obetiam extrémizmu na Tyršovom nábreží je jeden z projektov Hlavného mesta a Metropolitného inštitútu Bratislavy pre lepšie verejné priestory, v rámci ktorých mesto zlepšuje kvalitu ciest, chodníkov a verejných priestorov pre všetkých Bratislavčanov a Bratislavčanky po celom meste.

Predstavujeme vám návrh na zveľadenie okolia pamätníka obetiam extrémizmu od autora Ing. arch. Pavla Brnu, ktorým si...

Posted by Bratislava - hlavné mesto SR on Tuesday, November 3, 2020
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM