Správy Samospráva

VIZUALIZÁCIE: Ako bude vyzerať prvý dom s nájomnými bytmi? Poznáme víťaza súťaže

Prvý bytový súbor s nájomnými bytmi postaví mesto na Terchovskej ulici v Ružinove.

Ilustračný obrázok k článku VIZUALIZÁCIE: Ako bude vyzerať prvý dom s nájomnými bytmi? Poznáme víťaza súťaže
4
Galéria
Zdroj: MIB

Odborná porota vybrala v architektonickej súťaži projekt ateliéru The Büro. Ten počíta s 82 novými nájomnými bytmi, ktoré postavia na doteraz nevyužívanom mestskom pozemku.

Veľký záujem architektov

Súťaž vyhlásilo mesto Bratislava, Generálny investor Bratislavy a Metropolitný inštitút Bratislavy. Prišlo do nej 76 architekto­nických návrhov zo Slovenska, Rakúska a Česka.

Súčasťou zadania bolo, aby návrh rešpektoval dané prostredie v nadväznosti na jestvujúcu urbánnu štruktúru, hlavné uzly územia, dopravné napojenie. „Od návrhov sa predpokladali konštrukčná jednoduchosť, efektívnosť a racionalita dispozičného riešenia, teda pomer obytných plôch bytov k ostatným plochám. V urbanisticko-architektonickej súťaži porota siedmich architektov zo Slovenska a Českej republiky vybrala najvhodnejší návrh,“ uviedol MIB.

Viac parkovacích miest

Zadanie na bytový súbor počítalo minimálne s 80 bytmi, a to jedno-, dvoj- a trojizbovými, z ktorých každé budú mať približne tretinové zastúpenie. V dome budú tiež priestory pre občiansku vybavenosť a zdieľané služby. O ich využití potom rozhodnú v participatívnom procese obyvatelia okolia budúcej bytovky. Pri výstavbe bytového domu sa v zadaní počíta s jedným parkovacím miestom pre každý nový byt. Zároveň pre ľudí, ktorí bývajú v okolí, vďaka výstavbe nového nájomného domu pribudne viac ako 30 parkovacích stojísk.

Citlivý projekt

„Bytový súbor, ako ho navrhol víťaz The Büro, porota vyhodnotila ako víťazný najmä vďaka jeho vynikajúcemu urbanistickému riešeniu a citlivému začleneniu do územia. Pavlačový dom na strane hlučnej Galvániho ulice odtieni hluk a logicky doplní hmotu štvorpodlažných bytových domov južnejšie. Na druhej strane, objektmi s menšou mierkou nadväzuje na priľahlú zástavbu rodinných domov,“ povedal Peter Lényi z Útvaru súťaží MIB.

Dôležitá zeleň

Porota tiež ocenila, že menšie objekty bytového domu sú komorné a veľmi kvalitne sú navrhnuté aj vnútorné dvory bytovky. „Návrh počíta s veľkým množstvom zelene, a zároveň používa súčasný architektonický jazyk,“ podotkol Peter Lényi.

Po urbanisticko-architektonickej súťaži budú do víťazného návrhu v priebehu najbližších mesiacov zapracované pripomienky vyplývajúce z participácie s občanmi. Po príprave projektovej dokumentácie, ktorá môže trvať približne dva roky, by sa v roku 2022 mohla začať výstavba samotného bytového súboru.

Dlh Bratislavy

Magistrát priznáva, že v otázke nájomného bývania má Bratislava veľký dlh. Spomedzi hlavných miest V4 je na tom najhoršie. Zo všetkých bytov v Bratislave, ktorých je vyše 204-tisíc, je podľa mesta zhruba len jedno percento nájomných, ktoré sú v priamej správe mesta alebo v správe či vo vlastníctve mestských častí.

Zdroj: TASR

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie