Rôzne

Bratislava je mestom mladých. Slovenská metropola zabojuje o titul Európske hlavné mesto mládeže 2018

Bratislava sa bude uchádzať o titul Európske hlavné mesto mládeže 2018. Dnes to na mestskom zastupiteľstve schválili bratislavskí poslanci. Tento titul môžu získať mestá, ktoré vytvárajú podmienky pre aktivitu mladých ľudí v rôznych oblastiach kultúrneho a verejného života.

Ilustračný obrázok k článku Bratislava je mestom mladých. Slovenská metropola zabojuje o titul Európske hlavné mesto mládeže 2018
Zdroj: Dnes24.sk

Návrh na podanie prihlášky kandidatúry Bratislavy predložila na zastupiteľstve mestská poslankyňa z klubu Bratislava Inak Soňa Svoreňová. Táto iniciatíva ale vzišla z platformy 50 mládežníckych organizácií. Podľa poslankyne je projekt Európske hlavné mesto mládeže určený pre cieľovú skupinu ľudí vo veku od 13 do 35 rokov.

Vďaka nemu majú mladí dostať priestor na diskutovanie či aktívne zapájanie a realizovanie sa v meste, aby tak v ňom mohlo zlepšovať život. Projekt má pritom motivovať veľkú skupinu mladých ľudí, aby sa zapojili aj do dobrovoľníctva a priviesť ich k záujmu o mesto a komunálnu politiku.

„Mesto, ktorému je udelený titul Európskeho hlavného mesta mládeže, sa spravidla stáva miestom konania rôznych mládežníckych stretnutí a konferencií a tak titul prináša okrem prestíže a participácie mladých aj ďalšie príležitosti pre cestovný ruch,“ povedala Svoreňová.

Bratislava, mesto mladých

Argumentovala aj tým, že Bratislava je mestom mladých ľudí a má asi o desať rokov nižší vekový priemer ako napríklad susedná Viedeň. „Považujem preto za samozrejmé, že vytvárame mladým ľuďom podmienky na realizáciu,“ podotkla.

Poslankyňa Jarmila Tvrdá je však v tomto smere opatrná. „Ja podporujem mladých, ale keď nemáme vyriešené financovanie, ja to nevidím až tak ružovo,“ povedala. Oliver Kríž naopak vidí príležitosť, ako prostredníctvom tohto projektu posilniť cestovný ruch v hlavnom meste.

„Ten benefit, ktorý vieme z toho získať, je väčší ako to, čo do toho investujeme,“ skonštatoval. Túto iniciatívu privítal aj bratislavský primátor Ivo Nesrovnal. Spomenul však, že do projektu sa neprihlásilo ani jedno hlavné mesto štátu EÚ. Prihlasujú sa doň podľa neho najmä tie mestá, ktoré sa potrebujú zvýrazniť.

Minimálne náklady pre slovenskú metropolu

Podľa Svoreňovej pre Bratislavu predstavuje tento projekt len minimálne náklady. Pretože priestor na financovanie jednotlivých aktív je možný prostredníctvom sponzorov alebo rôznych programov EÚ, ako je napríklad Erazmus+.

Poslankyňa Katarína Augustinič uviedla, že suma do 1000 eur na podanie prihlášky na kandidatúru nie je pre mesto likvidačná. Iniciátori zámeru podľa nej majú dostatočný priestor na to, aby finančné prostriedky získali aj prostredníctvom sponzorských darov. „Je to zaujímavý projekt a od nás sa očakáva, že ho podporíme,“ podotkla.

Pre získanie tohto titulu musí Bratislava prejsť najskôr výberovými procedúrami, ktoré trvajú približne jeden rok a začínajú sa vždy vo februári. Samospráva sa bude musieť do prvého kola prihlásiť do 28. februára. Ak mesto bude vybrané za Európske hlavné mesto mládeže, má tri roky na to, aby pripravilo v danom roku konkrétne aktivity.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM