Samospráva

Blumentál naostro: Pozrite si video, ako vyzerala premiérová prevádzka zastávky "Viedenského typu" dnes ráno

Chladné daždivé ráno, začiatok školského roka a navyše úplne nová dopravná situácia. Napriek tomu vodiči štart prvej zastávky viedenského typu v Bratislave zvládli.

Ilustračný obrázok k článku Blumentál naostro: Pozrite si video, ako vyzerala premiérová prevádzka zastávky "Viedenského typu" dnes ráno
Zdroj: Dnes24.sk

Nástupište novej zastávky Blumentál pred Daňovým úradom na Vazovovej tvorí vozovka, ktorú mesto dvihlo na úroveň chodníka. V prípade, ak k zastávke neprichádzajú električky alebo autobusy, cesta slúži osobnej doprave. Autá však musia v úseku jazdiť zníženou rýchlosťou, pri zastavení liniek MHD zastať pred zastávkou.

Premiéra zatiaľ bez problémov

Mesto týmto spôsobom vyriešilo situáciu na úzkom úseku cesty, kde by nebolo možné vybudovať zároveň ostrovčeky pre električky, nástupište pre autobusy a zachovať vozovku i chodník. S príchodom novej zastávky zároveň zanikli tie doterajšie na Radlinského, Vazovovej a na Floriánskom námestí.

Od 2. septembra funguje zástávka už naostro. Kým počas víkendu na nej zastavovali len električky, dnes sa pridali aj autobusy. Napriek tomu ráno situácia vyzerala tak, že aj v sychravom počasí vodiči nový element v bratislavskej doprave zvládali s prehľadom.

Dopravný podnik Bratislava síce avizoval, že zastávka je dlhá 65 metrov a tak môžu za sebou zastaviť aj dve električky, to sme zatiaľ nespozorovali. Možno však len vodiči DPB boli vzhľadom na počasie obzvlášť ohľaduplní k cestujúcim.

Doprava z centra po drobnohľadom

Podľa odhadov by na zastávku mali prichádzať električky v 90-sekundových intervaloch. Dopravný podnik a mesto plánujú situáciu v prvých dňoch monitorovať, v hre je totiž aj zákaz individuálnej dopravy v smere z centra mesta. „Ak sa ukáže, že osobné autá z centra mesta vytvárajú kolóny, budeme musieť pristúpiť k vylúčeniu osobných áut z tohto úseku,“ uviedol hlavný dopravný inžinier Bratislavy Tibor Schlosser.

Integrovaná zastávka Blumentál v plnej prevádzke
1
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM