Michaela Katonová Kultúra

Blíži sa odovzdávanie Krištáľových krídel. Vieme, kto dostane cenu za celoživotné dielo

O laureátoch prestížneho ocenenia slovenských osobností cenou Krištáľové krídlo za rok 2015 je rozhodnuté. Cenu za celoživotné dielo dostanú Angelika Bátorová a Jozef Ráž. Ďalšie nominácie na túto cenu v desiatich umeleckých a odborných kategóriách sú zatiaľ v trezore.

Ilustračný obrázok k článku Blíži sa odovzdávanie Krištáľových krídel. Vieme, kto dostane cenu za celoživotné dielo
Zdroj: TASR

Mená ďalších ocenených sa dozvieme na slávnostnom 19. galavečere tohto podujatia, v nedeľu 24. januára v Slovenskom národnom divadle.

„V tomto roku sme dostali rekordný počet 31 návrhov na mimoriadnu cenu za celoživotné dielo a dobre zdôvodnených, väčšinou od odbornej verejnosti, čo nás veľmi teší. Veľká porota ich zhodnotila a nakoniec rozhodla, že laureátmi sa stanú Angelika Bátorová z oblasti vedy a hudobník Jozef Ráž,“ na tlačovej konferencii to uviedol predseda poroty Gabriel Csollár.

Laureáti

Angelika Bátorová zriadila Národný register osôb s vrodeným krvácavým ochorením. Založila najvyššie pracovisko na liečbu týchto ochorení – Národné hemofilické centrum, ktoré získalo certifikát Európskeho hemofilického centra komplexnej starostlivosti. Zastupuje Slovensko vo významných inštitúciách v zahraničí. Je účastníčkou v mnohých medzinárodných výskumných projektoch v oblasti hemofílie a zriedkavých krvácavých ochorení.

Legendárnu skupinu Elán založili spolužiaci Jozef Ráž a Vašo Patejdl s ďalšími hudobníkmi v roku 1968. Ústrednou postavou a frontmanom skupiny je Jozef Ráž, ktorý je autorom významnej časti piesní, spevákom, basgitaristom a predovšetkým ikonou. Rážove hity sa stali evergreenmi, doslova zľudoveli a patria do zlatého fondu slovenskej populárnej hudby. Značka Elán patrí medzi tie, ktoré dokážu vypredať najväčšie koncertné pódiá doma i v zahraničí, čoho dôkazom je koncert v Carnegie Hall v New Yorku.

Nominácie musia byť zdôvodnené

Kým veľká porota má desať členov, odborné poroty sú štvor až šesťčlenné a navrhujú veľkej porote troch nominantov na udelenie ceny vo svojej kategórii.

„Ich nominácie na udelenie Krištáľového krídla musia obhájiť podľa štatútu, zdôvodnia prečo ich porota vybrala. My ich prijmeme alebo nie, v tomto roku sme prijali všetky nominácie. Predsedovia porôt mi odovzdajú hodnotenia a hlasovanie v obálke, ja to uzavriem v trezore a v deň konania galavečera, sa hodinu predtým, otvoria obálky. Potom vyhlásime kto je laureát v tej ktorej kategórii,“ zdôvodnil utajovaný postup Csollár.

Krištáľové krídlo je každoročne udeľované ocenenie slovenským osobnostiam, ktoré dosiahli v rôznych odvetviach spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a verejného života mimoriadnej odbornosti a úspechu. Jeho hlavnou myšlienkou je objavovanie a vyzdvihnutie jedinečných ľudí a ich profesionálnych výkonov, ktoré si zaslúžia najväčšiu úctu.

Prečítajte si tiež: OBRAZOM: To najlepšie z pätnástich ročníkov Plesu v opere

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM