ESL Správy Samospráva

Blesky zničili vojaka na Slavíne. Ako vyzerá po rekonštrukcii?

Blíži sa víkend, počas ktorého budeme viac myslieť na našich zosnulých blízkych. Spomienku si zaslúžia aj vojaci, ktorí položili životy počas vojny.

Ilustračný obrázok k článku Blesky zničili vojaka na Slavíne. Ako vyzerá po rekonštrukcii?
7
Galéria
Zdroj: Milan Hanzel

Slavín jednoznačne patrí k dominantám Bratislavy. Tento pamätník sovietskych vojakov, padlých počas druhej svetovej vojny na území západného Slovenska, odhalili pri príležitosti 15. výročia oslobodenia Bratislavy sovietskou armádou, teda 4. apríla 1960. Jeho autorom je Ján Svetlík. Počas dlhých rokov však Slavín chátral a už potreboval obnovu.

Blesky

„Teší ma, že tento pamätník prechádza adekvátnou rekonštrukciou a stáva sa dôstojnejším. Slavín je dominantou Bratislavy a čelí nielen bleskom, dažďu, vetru ale aj obyčajnej korózii. Reštaurátorské práce pod taktovkou mestskej príspevkovej organizácie Marianum priniesli viditeľné zmeny, no aj mnohé menej viditeľné, no veľmi dôležité, zlepšenia ukryté pod povrchom,“ napísal primátor Bratislavy Matúš Vallo na sociálnej sieti.

Ako dodáva, odniesol si to najmä bronzový vojak.

„Na soche na vrchole pylóna sme našli až niekoľko tisíc stôp po úderoch blesku! Blesky po sebe zanechali jazvy v tvare roztavených kvapôčiek bronzu na povrchu sochy vojaka. Uhádli ste to správne, najviac atakovanou časťou bola "slza“ chrániaca päťcípu hviezdu a druhým najviac napádaným miestom bola vejúca stuha, na ktorej blesky dokonca doslova vypálili dieru vo veľkosti 20 centovej mince," dodal primátor.

Reštaurátori podľa neho navrhli najkvalitnejší spôsob rekonštrukcie nielen samotného vojaka, ale aj kotviacej konštrukcie, pri ktorej použili najnovšie technológie ochrany oceľových konštrukcií.

Unikátna mozaika

„Vďaka rekonštrukcii sa podarilo zachrániť aj Castiglioneho unikátnu sklo-betónovú mozaiku na strope obradnej miestnosti v srdci pylóna. Vybudovanie oceľovej konštrukcie nad vzácnou mozaikou umožnilo skĺbiť viacero chýbajúcich prvkov a zachrániť tak vzácne dielo. Do konštrukcie bude možné ukotviť aj osvetľovacie prvky, vďaka čomu si toto skvostné dielo vychutnáme v jeho plnej kráse,“ vysvetľuje Matúš Vallo.

Reštaurátorské práce na 40-metrovom pylóne má doplniť aj kvalitnejšie nasvietenie a obnova zelene v jeho okolí. Na rekonštrukcii v rámci prvej fázy sa z 80% finančne podieľa Ministerstvo vnútra SR. Ďalšie etapy obnovy budú pokračovať až do roku 2022.

Tu si môžete pozrieť VIDEO, ako sa Slavín aktuálne zmenil.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM