Až 99 percent hlásení na Pult centrálnej ochrany je falošných
Mestská polícia okrem poriadku v uliciach zabezpečuje aj ochranu majetku Bratislavčanov prostredníctvom Pultu centrálnej ochrany. Väčšina hlásení je falošných, no príslušníkom polície sa už podarilo chytiť páchateľa aj priamo pri čine.
Hoci Pult centrálnej ochrany (PCO) funguje od roku 1993, až do minulého roku si niektoré mestské organizácie nechávali zabezpečovať ochranu svojich objektov u súkromných firiem. V súčasnosti je na systém pripojených 59 organizácií, pôvodne ich bolo len dvadsať. K PCO sa pripojili základné umelecké školy, centrá voľného času a organizácie STARZ, BKIS, Marianum či OLO.
Keďže mestské podniky za pripojenie na PCO neplatia, uhrádzajú iba vzniknuté náklady spojené s poplatkom za prenos dát. Týmto spôsobom dokážu ušetriť. Správa telovýchovných a rekreačných zariadení (STARZ) takto zrealizovala sanáciu steny v tréningovej hale na zimnom štadióne, opravila bazénovú fóliu a odstránila zatekanie strechy v plavárni na Pasienkoch.
Prečítajte si aj: Bude mať Bratislava metropolitnú políciu?
Pult centrálnej ochrany v súčasnosti sleduje 320 objektov. Jeho úlohou je monitorovať a vyhodnocovať správy z elektronického zabezpečovacieho systému. „Akákoľvek nepovolená zmena v stave chráneného objektu, neoprávnený vstup, násilné vniknutie, je odovzdaný zo systému na objekte okamžite na Pult centrálnej ochrany. Po prijatí poplachového signálu operátor vysiela na miesto zásahovú skupinu – policajnú hliadku mestskej polície,“ vysvetlil náčelník Mestskej polície Bratislavy Peter Krajíček.
Zaujímavosťou je, že takmer 99 percent hlásení je falošných, no mestskej polícii sa podarilo v decembri minulého roka zadržať páchateľa priamo pri čine, keď chcel lúpiť v petržalskej záložni.
Prečítajte si aj: Mestská polícia eviduje v priemere sto odtiahnutí vozidiel za týždeň