Ilustračný obrázok k článku Ako vnímate herne v hlavnom meste? Opýtali sme sa Bratislavčanov
Zdroj: pixabay.com / CC0 1.0

Ako vnímate herne v hlavnom meste? Opýtali sme sa Bratislavčanov

Vybrali sme sa do bratislavských ulíc s otázkou, čo obyvateľom na herniach najviac prekáža a zisťovali sme, aké sú možnosti riešenia tohto problému.

Tlačové správy
Tlačové správy

Ako vnímate herne v hlavnom meste? Opýtali sme sa Bratislavčanov

Vybrali sme sa do bratislavských ulíc s otázkou, čo obyvateľom na herniach najviac prekáža a zisťovali sme, aké sú možnosti riešenia tohto problému.

Ilustračný obrázok k článku Ako vnímate herne v hlavnom meste? Opýtali sme sa Bratislavčanov
Zdroj: pixabay.com / CC0 1.0

Začiatkom júla vedenie mesta obdržalo podpísané petičné hárky s viac ako 104-tisíc podpismi za zákaz hazardu, ktoré zozbieralo občianske združenie Zastavme hazard.

V prípade platnosti podpisov sa plošný zákaz herní na území hlavného mesta dostane do programu septembrového zasadnutia mestského zastupiteľstva.

Herne v meste

Vybrali sme sa teda do bratislavských ulíc. Najskôr sme sa s otázkou, čo obyvateľom na herniach najviac prekáža, zastavili na Námestí SNP. „Absolútne nič,“ usmeje sa podnikateľ Martin. „Vlastne vôbec nepociťujem ich prítomnosť. Myslím, že tak ako je to teraz, je to úplne v pohode,“ dodal.

„Oveľa viac ma vyrušujú opití bezdomovci, ktorí vysedávajú pred McDonaldom a na Poštovej,“ hovorí nám cyklista Stanislav. „Som zvedavý, kedy s tým mesto začne niečo robiť, aby sme sa tu konečne mohli cítiť bezpečne.“

Nová ulica

Magistrát nedávno inicioval proces revitalizácie jednej z najfrekvento­vanejších ulíc mesta. Na príjemný a vyhľadávaný mestský bulvár plánuje premeniť Krížnu ulicu. Za týmto účelom sa uskutočnil už začiatkom tohto roka prieskum, v ktorom sa Metropolitný inštitút Bratislavy pýtal na to, ako by si obyvatelia predstavovali novú ulicu.

Okrem požiadavky väčšieho množstva zelene a menšieho počtu áut sa približne 60 % opýtaných respondentov vyjadrilo, že im prítomnosť herní neprekáža. „Mne to je jedno. Ale viete, sto ľudí, sto chutí. To je ako s tým kolesom, ktoré postavili na nábreží. Niektorí sa chodia voziť a niektorí iba nadávajú,“ hovorí Mária, ktorá na Krížnej žije už pätnásť rokov.

„Mne vadí, ako vyzerajú zvonka. Tie fólie na oknách sú nevkusné. Špatí to tú ulicu, ktorá je už aj bez toho dosť škaredá. Preto som aj podpísala tú petíciu,“ dodáva psičkárka Jana.

Študent Peter má v predstave pre Krížnu ulicu jasno. „Určite by bolo lepšie niečo užitočnejšie. Napríklad príjemný pub, kde si môžem večer posedieť na pivku s kamošmi,“ hovorí. „Ja by som to všetko zrušil. A keď to už nezakážu, tak nech to aspoň nejako zakryjú. Veď kto tam chce ísť, vie, kde to je. A nemusí to zbytočne lákať mládež,“ dodáva jeho otec Michal.

Možné riešenia

Častou výhradou respondentov bol práve vzhľad, ktorý narúša estetický dojem. Zisťovali sme, aké možnosti riešenia tohto problému. „Nevidím dôvod, prečo by herne nemohli dobre vyzerať,“ tvrdí dizajnérka Zuzana, ktorú sme oslovili. Mesto v súčinnosti s majiteľmi herní by podľa jej slov malo riešiť vizuál exteriéru prevádzok, napríklad prostredníctvom „dizajn manuálu,“ ktorý by definoval základné nároky na vonkajší vzhľad.

Presne tak, ako to je pri takzvaných franšízach – pobočkách predajní či reštaurácií, ktoré tiež pri návrhu nových prevádzok musia dodržať isté zásady. Príkladom môže byť Manuál vonkajšej reklamy, ktorý vznikol pre Obchodnú ulicu, a ktorého výsledky už teraz môžeme vidieť niektorých prevádzkach. Herne by tak nemuseli byť tými, ktoré mestu prinášajú ďalší vizuálny smog, ale naopak, tými, ktoré prispievajú ku krajšiemu životnému priestoru v hlavnom meste.

Nový dizajn manuál

S nápadom nového dizajn manuálu sme oslovili aj hovorkyňu Asociácie zábavy a hier, ktorá združuje prevádzkovateľov herní, Dominiku Lukáčovú. „Herné prevádzky musia pri úprave exteriéru dodržiavať zákonom stanovené podmienky, okrem iného aj zatemnené okná tak, aby nebolo vidno dovnútra a nelákalo to okoloidúcich na hru. Fólie, ktorými sú okná zakryté tiež nesmú obsahovať herné symboly,“ hovorí Lukáčová.

„Určite však privítame akýkoľvek konštruktívny dialóg, prípadne vyhlášku, ktorá by bližšie špecifikovala nároky na exteriér herní. Vždy sme boli na strane vhodnej a účelnej regulácie,“ dodáva. AZAH sa teda ďalšej regulácii vyslovene nebráni a tvrdí, že úplný zákaz herní by mohol poškodiť obom stranám. „Vylepšenie vzhľadu herných prevádzok by naopak mohlo byť pre mesto skutočným prínosom,“ uzatvára Lukáčová.

Ilustračný obrázok

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín