Ako dobrovoľník nemusíte pomáhať len rukami. Darovať môžete aj svoje myšlienky
Ak túžite pomáhať, prekonávať úplné nové výzvy alebo otestovať svoje zručnosti v podmienkach mimo svojej komfortnej zóny, dobrovoľníctvo môže byť pre vás tou správnou príležitosťou. A nemusíte pomáhať len rukami. Môžete darovať svoje myšlienky a využiť svoje skúsenosti neobvyklým spôsobom.
V súkromnom aj verejnom sektore pracuje množstvo skúsených odborníkov so zručnosťami a expertízou, ktoré vedia byť pre neziskové organizácie neoceniteľné. Zíde sa pomoc IT špecialistov, marketérov, právnikov, ale aj odborníkov na ľudské zdroje, či financie. Pre ľudí z týchto oblastí, ktorí majú navyše chuť pomáhať, je v jarnej kampani pripravená ponuka dobrovoľníckych príležitostí.
Prečítajte si tiež: Jedinečný projekt, výnimočná odmena: Ako dobrovoľník v Bratislave môžete požiadať o špeciálnu kartu. Čo všetko získate?
Nezisková mimovládna organizácia LEAF, ktorá je zameraná na rozvoj mladých ľudí, pripravila Program expertného dobrovoľníctva, do ktorého sa môžete zapojiť aj vy.
Za dobrovoľnícku prácu sa neplatí peniazmi, takže mnohí si možno položia otázku, prečo pomáhať. Čo je odmenou najlepšie vedia samotní dobrovoľníci.
Prečo si sa zapojil ako dobrovoľník do programu?
Igor – dobrovoľník v oblasti marketingovej stratégie pre DEPAUL: Človek má prácu, v ktorej napĺňa komerčné ciele a prináša biznis výsledky. Na druhej strane, pociťuje tiež potrebu meniť veci okolo seba, v komunite kde žije, s využitím svojich skúseností a zručností. Nemusí to byť niečo obrovské, pokojne sa môže jednať o malé veci vo svete okolo nás.
Ako si pomáhal? Čo sa Vám podarilo?
V rámci tímu tvoríme marketingovú stratégiu a koncept pre neziskovú organizáciu DEPAUL, ktorá pomáha riešiť problém bezdomovectva v Bratislave. Snažíme sa nastaviť koncept tak, aby sme dokázali jasne a jednoznačne komunikovať víziu a význam prečo robíme to, čo robíme.
Čo bolo pre Teba výzvou?
Nájsť si čas a kapacitu. Žiaľ, mám obmedzený časový kapitál, ktorý môžem tejto roli venovať, a tak veci často trvajú dlhšie, ako by mohli. Čo sa týka úloh, problémy v neziskovom svete nie sú náročnejšie ako problémy v biznis svete. Sú tu však obmedzené financie, a preto treba mať o niečo väčšiu kreativitu pri hľadaní riešení.
Čo bolo pre Teba obohacujúce?
Získavam inšpiráciu a stretávam nových ľudí. Ľudia z neziskového sektora sú inšpiratívni tým, že majú veľké, väčšinou silné vízie ako meniť spoločnosť. Obohacujúci je tiež iný pohľad na problémy sveta, spoločnosti, komunity. Človek niekedy žije vo svojej bubline odkiaľ vníma tieto problémy skôr povrchne. Dobrovoľníctvo mu vie ukázať realitu z iného uhla pohľadu. Ide pod povrch a objaví iniciatívy a ľudí za nimi, ktorí majú chuť meniť veci k lepšiemu a venujú sa tomu naplno ako svojej hlavnej činnosti.
Prečo si sa zapojila ako dobrovoľníčka do Programu expertného dobrovoľníctva?
Katarína – dobrovoľníčka – mentorka pre program Tvoj Buddy: Bola za tým potreba pomáhať, potreba naplnenia z pomoci druhým. Myslím, že môžeme svet urobiť lepším, keď pomáhame ľuďom, ktorí nemali také šťastie ako my.
Ako si pomáhala? Čo sa Vám podarilo?
Najprv som sa zapojila ako mentorka v projekte Tvoj Buddy, kde som mala pracovať s mladým dospelým človekom. Išlo hlavne o prejavenie záujmu o neho a jeho svet. Ďalej sa jednalo o rozvoj zručností, ako napr. komunikácia, písanie životopisu, hospodárenie, sebauvedomenie či o sprevádzanie pri prvých pracovných skúsenostiach. V Buddy bolo pekným momentom, keď si mladí sami zorganizovali Buddy day, kde zabezpečili program, jedlo, hostí a miesto pre veľkú skupinu detí a dospelých. Podarilo sa nám zostaviť nové stanovy a presadiť ich napriek ťažkostiam na úrade. A stala som členkou právnej sekcie dozornej rady, takže pomáham ešte intenzívnejšie.
Čo bolo pre Teba obohacujúce?
Pre mňa to bolo predovšetkým o osobnom rozvoji. Získala som iný pohľad na ľudí a väčšie porozumenie ľudského konania. Mám teraz väčšie pochopenie pre to, ako sa správajú deti z detských domovov. Určite aj pocit naplnenosti a radosť z toho, že môžem pomôcť druhým ľuďom.
Čo bolo pre Teba výzvou?
Nájsť spoločnú reč s mladým dospelým človekom a porozumieť motívom jeho konania.
Kompletný zoznam dobrovoľníckych príležitostí nájdete na stránke: www.dobrovolnici.leaf.sk. Čas máte do polovice apríla. Navyše už najbližší pondelok (23. marca) sa v bratislavskom Kafe Scherz koná diskusný večer na tému dobrovoľníctvo, ktorý moderuje Zuzana Tkáčiková. Ak vás táto téma oslovila a chceli by ste si rozšíriť obzory, ste vítaní. Event nájdete TU.
Prečítajte si tiež: Dobrovoľník Greenpeace v Bratislave: Dobrovoľníctvo nie je súčasťou životnej rovnice
Foto: Ilustračné.