Rôzne

Aj Univerzita Komenského bojuje so slabšími populačnými ročníkmi

Univerzita Komenského v Bratislave (UK) dnes slávnostne otvorila v poradí 96. akademický rok. Vo svojom príhovore rektor univerzity Karol Mičieta upozornil na demografický vývoj a aktuálny nástup menej početných populačných ročníkov, ktorý sa odráža v nižšom počte prihlášok na vysokoškolské štúdium.

Ilustračný obrázok k článku Aj Univerzita Komenského bojuje so slabšími populačnými ročníkmi
Zdroj: TASR

„Aj keď v súčasnosti ešte prebiehajú zápisy, zatiaľ evidujeme približne 26.000 zapísaných študentov v dennej forme štúdia, z toho necelých 6000 prvákov, ktorým aktuálne ponúkame 689 študijných programov,“ uviedol rektor. Vo svojom príhovore rovnako vyzdvihol úspechy, ktoré univerzita zaznamenala v medzinárodnom meradle a to 495. miesto v celosvetovom rebríčku univerzít „University Ranking by Academic Performance“, v ktorom je UK jedinou slovenskou vysokou školou v prvej päťstovke svetových univerzít.

Cieľ: udržať sa na špici

„Som rád, že sa nám darí udržanie elitnej pozície aj v rámci renomovaného celosvetového rankingu inštitúcie zostavujúcej tiež prestížny Šanghajský rebríček v hodnotení univerzít s najnižšou nezamestnanosťou absolventov doktorandského štúdia. Aj preto som presvedčený, že naši prváci si zvolili svoju alma mater správne,“ dodal rektor UK.

Mičieta na slávnostnom zhromaždení predstavil aj pripravované podujatia. „Teší ma, že môžem na tomto mieste uviesť októbrovú prednášku trojnásobného nositeľa Pulitzerovej ceny, investigatívneho novinára Walta Bogdanicha z New York Times. Ide už o štvrtého nositeľa Pulitzerovej ceny prednášajúceho na našej akademickej pôde, ktorý nadviaže na minuloročnú návštevu novinárky Abigail Goldman. A deň predtým, 20. októbra, pripravujeme udelenie titulu Doctor honoris causa UK fyzičke, političke a medzinárodne uznávanej osobnosti svetového formátu Angele Merkelovej,“ do­dal.

Výučba do 19. 12.

Slávnostného otvorenia akademického roka sa zúčastnil aj minister školstva Peter Pellegrini, ktorý vo svojom príhovore vyzdvihol poslanie univerzity. „Rovnako ako vy si uvedomujem, že perspektíva a rozvoj vedomostnej spoločnosti stojí na osobnostiach, odborníkoch, ktorých nám pre praktický život pripravila práve akademická pôda. V tomto význame je vaše poslanie nezastupiteľné a úlohou nás, štátnych predstaviteľov, je preto vytvárať vám čo najlepšie podmienky a zázemie pre vašu prácu,“ povedal Pellegrini.

Výučba v zimnom semestri potrvá do 19. decembra 2014. Výučba v letnom semestri bude prebiehať od 15. februára do 22. mája 2015.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM