Aj socialistický realizmus môže byť príťažlivý: Dôkazom je internát Mladá garda
Budovu postavili v prvých nadšených rokoch socializmu. Napriek poplatnosti stalinskej dobe, je internát funkčne dobre riešený a na pohľad zaujímavý.
Pri prechádzaní Račianskou ulicou je budova internátu Mladej gardy neprehliadnuteľná. Zaujme najmä ozdobnou vežičkou s hodinami a budovateľskými motívmi na priečelí. Autorom projektu vysokoškolského internátu je profesor Emil Belluš, ktorý v tom čase pôsobil ako profesor školy, pre ktorú sa mal objekt postaviť.
Vydarený socialistický realizmus
Internát postavili v roku 1954, v čase, keď v architektúre prevládal socialistický realizmus. Hoci je budova poplatná stalinizmu, je architektonicky veľmi vydarená. V dobe jej vzniku sa zároveň s veľkou červenou hviezdou na vrchu vynímala najmä zvonica s renesančnými atikovými motívmi a dlhým vlysom fresiek s budovateľskými námetmi.
Pôdorys budovy tvoria štyri krídla, ktoré sú prísne symetricky usporiadané. Komplex ubytovacích pavilónov je prepojený krytými chodbami.
V centrálnej časti budovy sa nachádzajú priestory administratívy, hospodárska a spoločenská časť s vrátnicou. Internát je funkčne veľmi dobre riešený. Na relax a športové vyžitie dodnes študentom slúži komplex športovísk umiestnených za budovou.
V rozsiahlych priestoroch internátu študenti len ťažko zablúdia, chodby sú prehľadné a je ľahko sa v nich zorientovať. Izby tvoria bunky s kúpeľňou a WC. V čase svojho vzniku bol internát, postavený podľa vydareného Bellušovho projektu, príjemným miestom na štúdium.
V roku 2011 internát Mladá garda postupne prešiel rekonštrukciou a v dnešnej dobe slúži približne 1 400 študentom.