Rôzne

25 rokov po novembri: Čo sme počúvali v roku 1989? Čo zaznelo a čo nezaznelo na Bratislavskej lýre?

Platne či kazety s populárnou hudbou sa pašovali a predávali na čiernom trhu, neraz stáli toľko, čo človek zarobil za mesiac. Komunistická strana chcela mať kultúru pod palcom, tá západná bola viac-menej zakázaná, až na schválené výnimky. Čo štátnej moci neprekážalo?

Ilustračný obrázok k článku 25 rokov po novembri: Čo sme počúvali v roku 1989? Čo zaznelo a čo nezaznelo na Bratislavskej lýre?
Zdroj: TASR

Team dorazil do Bratislavy

Martinská skupina Team sa pár mesiacov pred pádom režimu premiérovo predstavila aj bratislavskému publiku. Populár recenzoval: „Kapela zahrala na veľmi dobrej profesionálnej úrovni známe i menej známe sklady. Svoju úlohu sólistu si ako spevák (nie však ako konferencier – zrejme by mal menej hovoriť a viac spievať) dobre plnil Pavol Habera.“

Na pomoc Arménsku

16. januára 1989 sa Športová hala na Pasienkoch zaplnila do posledného miesta. Hviezdy populárnej hudby sa spojili a odohrali benefičný koncert pre obete zemetrasenia v Arménsku. Vystúpili Gravis s Kornelom Kadlubiakom, Peter Lipa, Beata Dubasová, Miroslav Žbirka či Vašo Patejdl. Vrcholom bola pieseň Ver mi od skupiny Elán.

Politická pieseň na Pasienkoch

Aj keď Festival politickej piesne tradične patril Martinu, laureáti a víťazi sa prišli predstaviť aj bratislavskému publiku. Populár po koncerte skonštatoval, že nám chýbajú spevácke talenty: „Kde je asi chyba? Žeby nám stačili hviezdy typu Michal Penk a Iveta Bartošová? V každom prípade ich prijatie u bratislavského publika tomu nesvedčalo. A pritom toho hudobníckeho a speváckeho kumštu v ich vystúpení bolo naozaj len poskromne.“

Štěstí je krásná věc

„Album, ktorý vyjde na jar, bude určite patriť k hudobným udalostiam roka. Vysokou umeleckou úrovňou posúva nielen latku úrovne českého moderného šansónu, ale aj poslucháčskeho vkusu,“ prejudikoval Populár osud albumu Penzión svět Petra Hapku a Michala Horáčka. Osobitnú pozornosť venoval angažmánu Richarda Müllera, ktorého Štěstí je krásná věc prežila dodnes. A vôbec spomínaný album patrí k tomu najlepšiemu, čo sa v tých časoch v Československu vydalo.

Vondráčková na Sovietskej piesni

Helena Vondráčková si v Ostrave na Sovietskej piesni prevzala Cenu publika, možno aj preto mohla uvažovať nad cestou do USA. Od Supraphonu získala už šiestu Zlatú gramofónovú platňu. No a na rok 1989 avizovala vydanie až troch albumov. Tento relikt socializmu tu máme dodnes.

Bratislavská lýra, posledná totalitná

„Omladenie festivalu možno doložiť aj tým, že tu zazneli tri metalovo zamerané piesne,“ takto nejako vyzerali progresívne trendy na Bratislavskej lýre v roku 1989. Podľa časopisu Populár bola najtvrdšou bratislavská skupina Kobra v „miestami šablónovito pôsobiacej piesni Príchuť nepálskeho čaju.“ Na festivale, ktorý sa konal v dňoch 9. – 11. júna na bratislavských pasienkoch, nechýbal Michal David či Beata Dubasová. S najvyšším ocenením zlatou Lýrou odišiel Richard Müller so skupinou Banket. Dostali ju za pieseň Aj ty! Na druhom mieste skončí Elán a za ním Žentour.

O čom dobová tlač mlčí, je ale vystúpenie Joan Baez. Tá privítala medzi hosťami Václava Havla a pozvala na pódium pesničkára Ivana Hoffmanna. Prirodzene, okamžite mu vypli zvuk. Joan sa do Bratislavy vrátila aj tohto roku.

Joan Baez na Bratislavskej lýre 1989
1
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM