Správy

10 ohlásených protestov a zhromaždení v Bratislave: Polícia bude nekompromisne zasahovať

V Bratislave je v stredu (17. 11.) ohlásených desať protestov a zhromaždení. Primátor Matúš Vallo požiadal všetkých protestujúcich k ohľaduplnosti.

Ilustračný obrázok k článku 10 ohlásených protestov a zhromaždení v Bratislave: Polícia bude nekompromisne zasahovať
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

„Právo zhromažďovať sa a právo protestovať nemôže stáť nad slobodou pohybu a právom na bezpečnosť ostatných, špeciálne v čase vrcholiacej pandémie,“ vyhlásil Vallo. Všetky zhromaždenia pred 32 rokmi v Bratislave aj iných mestách na Slovensku boli podľa jeho slov pokojné, bez urážok a násilia.

„Každý, kto úprimne v sebe nosí odkaz novembrových dní, vie pokojne vyjadriť svoj postoj aj dnes,“ podotkol primátor.

Nasadia aj takéto čaty

Mesto Bratislava aj bratislavská mestská polícia poskytnú súčinnosť štátnej polícii nielen pri organizácii preventívnych opatrení, ale aj pri ochrane verejného poriadku.

„Dopravný podnik Bratislava v stredu posilňuje dispečing a je pripravený koordinovať premávku MHD tak, aby bola aj napriek prípadným komplikáciám čo najplynulejšia,“ podotkol Vallo. Správa komunikácií a komunálny podnik nasadí dodatočné údržbárske čaty, aby verejné priestory po zhromaždeniach čo najrýchlejšie upratali.

Viac správ

Chcú minimalizovať konflikty

Starostka bratislavského Starého Mesta Zuzana Aufrichtová vyzvala organizátorov a účastníkov stredajších zhromaždení na zdržanie sa protiprávneho konania a neblokovanie dopravy. V opačnom prípade je mestská časť pripravená konkrétne zhromaždenie rozpustiť.

„V Deň boja za slobodu a demokraciu, ale aj počas dní okolo jeho dátumu sa budú v Starom Meste konať viaceré zhromaždenia a protesty. Mestská časť intenzívne pracuje na minimalizácii rizika vzniku podobných konfliktných situácií, aké Staré Mesto zažilo v lete,“ uviedla starostka. Občanom, ktorí sa na protestoch neplánujú zúčastniť, odporúča, aby sa miestam protestných zhromaždení vyhli.

Dočasne poverený prezident Policajného zboru Štefan Hamran informoval, že polícia je pripravená počas stredy udržať poriadok na verejných akciách a avizovaných protestoch. Ak bude narušený, polícia bude podľa jeho slov nekompromisne zasahovať.

Z Bratislavy

Zmeny v doprave

Štátna polícia na sociálnej sieti doplnila, že s občanmi, ktorí sa rozhodnú na zhromaždeniach zúčastniť, budú komunikovať členovia antikonfliktného tímu. Upozorňuje zároveň, že nie sú vylúčené zmeny v doprave. Vyzýva v tejto súvislosti motoristov, aby zvážili cestu počas trvania zhromaždení, respektíve aby sa podľa možnosti vyhli centru hlavného mesta.

Mestská polícia Bratislava avizuje, že v stredu výrazne posilní hliadky v uliciach hlavného mesta. Apeluje na dodržiavanie povinností, ktoré sú späté so životom v demokratickej krajine. Pripomína tiež celospoločenský zápas s pandémiou ochorenia COVID-19 a ľuďom radí nepoľavovať pri dodržiavaní protipandemických opatrení.

„Pre dohliadanie nad verejným poriadkom posilňujeme aj službu v novovybudovanom operačnom a kamerovom stredisku mestskej polície. K dispozícii máme viac ako 380 kamier. Zábery z nich využíva aj Policajný zbor na koordinovanie jednotiek. Záznamy z nich môžu slúžiť ako dôkaz pri páchaní priestupkov alebo trestných činov. Taktiež umožnia spätne dohľadať a identifikovať páchateľov,“ spresnila mestská polícia.

foto: archív

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM