Nikola Richterová Rôzne

Záujem zahraničných študentov o Bratislavu sa zvyšuje. Niektorým však zničil pobyt slovenský amaterizmus

Erasmus student Network (ESN) je nezisková organizácia, ktorá zastupuje študentov v zahraničí. Pomáha im prekonávať kultúrny šok a zoznámiť sa s miestnymi zvykmi, pamiatkami a domácou zábavou. Aj vďaka nim sa zahraniční študenti do Bratislavy radi vracajú a dokonca si tu predlžujú svoje pobyty.

Ilustračný obrázok k článku Záujem zahraničných študentov o Bratislavu sa zvyšuje. Niektorým však zničil pobyt slovenský amaterizmus
Zdroj: TASR

Každý semester sa do hlavného mesta dostane početné množstvo zahraničných študentov, ktorí môžu popri škole spoznávať slovenskú, či priamo bratislavskú kultúru. „Momentálne máme v Bratislave okolo 550 zahraničných študentov,“ povedala pre web Bratislava24.sk prezidentka ESN Slovensko Hana Čerešníková.

Počet záujemcov o výmenný študijný pobyt sa pritom stále zvyšuje. „Mladí ľudia sú odvážnejší a odhodlanejší cestovať v porovnaní s minulosťou. Oveľa viac ľudí k nám prichádza na výmenu a rovnako aj oveľa viac Slovákov odchádza na študijné výmeny do zahraničia. Povedala by som, že sa z toho doslova stáva trend medzi mladými po celej Európe,“ dodala prezidentka.

Bratislava je lákadlom najmä pre južnú Európu

Záujem o hlavné mesto Slovenska majú študenti z rôznych kútov sveta. „Na prvej priečke sú jednoznačne Španieli, tých je počuť naozaj všade. Ďalej sú to Taliani a potom sa to začína drobiť na menšie rovnomernejšie časti – Francúzi, Nemci, Mexičania, Poliaci, či Gréci,“ objasnila Hana Čerešníková

Zahraniční študenti, ktorí sa rozhodli pre Bratislavu, majú o program postarané. „Každý semester začíname o týždeň skôr uvítacím tzv. welcome week-om, kedy im prestavíme slovenskú kultúru, pripravíme rôzne výlety v okolí či športové hry, aby sa navzájom lepšie poznali,“ vysvetlila najdôležitejšia postava ESN Slovensko.

Množstvo pobytov ukončil slovenský amaterizmus

Bohužiaľ, zahraniční študenti, ktorí cestujú na Slovensko z krajín mimo Európskej únie zažili v hlavnom meste aj nemilé zážitky. Mladá šéfka organizácie spomína najmä zlyhanie ľudského faktoru: „Negatívne skúsenosti mávali s cudzineckou políciou, kde si títo ľudia musia vybavovať dôležité dokumenty, aby tu mohli absolvovať svoj študijný pobyt.“

Prezidentka túto problematiku neskôr skonkretizovala: „Bohužiaľ veľakrát sa stalo, že policajti tu nehovorili vôbec po anglicky a práve vďaka jazykovej bariére musel študent svoj pobyt predčasne ukončiť.“

Nie vždy je všetko ružové

Zmiešané pocity mávajú študenti aj tesne po príchode do hlavného mesta. „Prvý týždeň výmeny sú v miernej depresii z celkového vizuálu mesta. Hlavne ak pricestujú na vlakovú, či autobusovú stanicu, vidia posprejované budovy, či neupravené priestory,“ vysvetlila.

Práve v týchto momentoch však pomáhajú dobrovoľníci z ESN, ktorí študentov výrazne usmerňujú. „Po čase si nájdu priateľov, uvidia panorámu z Bratislavského hradu, objavia krásne slovenské dievčatá a zistia, že Bratislava rozhodne ponúka veľa zážitkov, ktoré im navždy zostanú v pamäti.“

Na záver Hana Čerešníková dodáva, že zahraniční študenti mávajú napriek mnohým nástrahám väčšinou dobré skúsenosti: „Takmer každý, čo príde na zimný semester a môže si svoj pobyt predĺžiť aj na letný, tak to tak urobí. Niektorí študenti si tu po výmene nájdu dokonca stáž či prácu.“

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM