Alexandra Húsková Rôzne

Vysoké teploty nás môžu poriadne potrápiť. Čo robiť v prípade prehriatia a nevoľnosti?

Počas horúčav, ktoré v týchto dňoch zasiahli Slovensko, treba pamätať na pitný režim. Fľaša vody by vám nemala chýbať. Pozor aj na cestovanie v prehriatych autobusoch a električkách. Poobede by nás však pre zmenu mali schladiť búrky.

Ilustračný obrázok k článku Vysoké teploty nás môžu poriadne potrápiť. Čo robiť v prípade prehriatia a nevoľnosti?
Zdroj: TASR

Vysoké teploty môžu spôsobiť vážne kolapsové stavy, len od piatka do nedele skolabovalo na Slovensku 275 ľudí. Aj na dnešný deň hlásia meteorológovia slnečno a veľmi teplo. Teplota by mala vystúpiť až na 33 st.Celzia. Schladiť nás môže dážď, SHMÚ totiž vydal na dnešné poobedie výstrahu prvého stupňa na búrky z tepla.

„Záťaž teplom môže viesť k poklesu výkonnosti, zvýšenej únavnosti a môže spôsobiť až prehriatie organizmu so zvýšením telesnej teploty, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou až zvracaním,“ uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Lenka Skalická.

Odborníci počas horúcich dní odporúčajú dodržiavanie pitného režimu, výber ľahšej stravy, ako aj nosenie odevu svetlých farieb z prírodných materiálov, vzdušného a voľného strihu.

Dospelý človek by mal počas horúčav vypiť aspoň tri litre nápojov a aj viac. Neodporúčajú sa však tie s obsahom cukru, kofeínu, chinínu či alkoholu. Dostupnosť a dostatok pitnej vody na pracovisku pre zamestnancov musí byť podľa legislatívy samozrejmosťou, pričom zamestnávateľ ju zabezpečuje na vlastné náklady.

„Ideálna je obyčajná voda. Nápoje by sa mali prijímať pravidelne v menších dávkach. Dôležitá je tiež ich teplota – vhodnejšie sú vlažné nápoje. Potreba pitia rastie nielen v závislosti od vonkajšej teploty, ale aj od telesnej aktivity a zdravotného stavu. Najmä u detí treba dbať na to, aby pili pred, počas i po fyzickej námahe. Vodu je potrebné piť aj vtedy, keď nepociťujete smäd,“ upozornila Skalická.

Kolapsy podľa záchranárov ohrozujú častejšie ženy, ľudí s kardiovasku­lárnymi ochoreniami, vysokým krvným tlakom i starších ľudí. Pri kolapse človek náhle zbledne, dostaví sa nevoľnosť, môže ho obliať studený pot, stratí na chvíľu vedomie. Prvá pomoc spočíva v uložení postihnutého do tieňa a podaní vody. Takúto osobu treba nechať ležať, aby znova neodpadla a volať na tiesňovú linku 155.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM