V Bratislave začína letná sezóna. Mesto spustilo prvé fontány

Ešte pred dvoma dňami v Bratislave snežilo, teraz sa už mesto pripravuje na leto. Hlavné mesto začalo spúšťať mestské fontány a pitné fontánky.

Hlavné mesto začalo v piatok (21. 4.) spúšťať mestské fontány a pitné fontánky. Bratislava24.sk o tom informuje Katarína Kohútiková z bratislavského magistrátu.

Prvé fontány spustené

Ako prvé boli spustené fontány v centre mesta – Ganymedova fontána na Hviezdoslavovom námestí pred budovou SND, Rolandova (Maximiliánova) fontána na Hlavnom námestí, Žena s krčahom na Františkánskom námestí, Radosť zo života v záhrade Grassalkovichovho paláca, Planéta mieru na Hodžovom námestí a fontána Milenci na Dulovom námestí.

V sobotu (22. 4.) bude uvedená do prevádzky fontána Dievča so srnkou na Hviezdoslavovom námestí, Kačacia fontána na Šafárikovom námestí a Lev s erbom na Námestí SNP. Ostatné fontány budú spúšťané postupne počas najbližších týždňov.

Celkovo 38 fontán

„V tomto roku bude spustených 38 mestských fontán a 10 pitných fontánok. Oproti minulému roku ich bude viac. Po ukončení rekonštrukcií budú do prevádzky uvedené aj mestská fontána Kozmický kameň na ulici Vladimíra Clementisa, fontána na Námestí M. Benku a pitná fontánka Putto s rybou na Bielej ulici,“ povedal Vladimír Gašperák, riaditeľ mestskej organizácie Generálny investor Bratislavy, ktorá je správcom mestských fontán.

Generálny investor Bratislavy zabezpečuje údržbu a prevádzku celkovo 55 zariadení z toho 41 fontán, 11 pitných fontánok a 3 studne. Ročná spotreba vody vo všetkých mestských fontánach je približne 15-tisíc kubických metrov.

Odzimovanie

Príprava fontán na prevádzku prebieha od marca. V rámci prípravy fontán na prevádzku je nutné vykonať revíziu elektrickej inštalácie, zabezpečiť nátery bazénov a vykonať všetky opravy nutné k začatiu prevádzky fontán, t.j. prečistiť odpadové potrubia, namontovať čerpadlá, prekontrolovať tesnosť a funkčnosť potrubí, armatúr a technológie. Fontány sú v prevádzke spravidla od apríla do konca septembra v závislosti od počasia.

Bratislavu môžeme nazvať aj mestom fontán. Na jej území je vyše 140 fontán, mnohé z nich patria okrem mesta aj mestským častiam, hotelom, nákupným strediskám a iným vlastníkom.

Ilustračný obrázok

Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Odporúčame